© Private
Uvězněná Íránka v otevřeném dopise podpořila protesty proti režimu
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Írán publikován 12.1.2023
Vězeňkyně svědomí Maryam Akbari Monfaredová je už více než 13 let nespravedlivě vězněna íránskými úřady. Ačkoliv ve věznici, kde je držena, panují nelidské podmínky, Maryam nepřestává být aktivní. Na konci roku 2022 napsala otevřený dopis, kde připomíná výročí svého zatčení a odloučení od svých dětí, a vyjadřuje podporu protestujícím proti režimu.
Maryam Akbari Monfaredová byla uvězněna v roce 2009. Íránské úřady ji zatkly, protože byla v kontaktu se svými příbuznými, kteří žijí v zahraničí a jsou členy organizace „Lidoví mudžáhedíni“ usilující o svržení íránského vládnoucího režimu. Maryam byla po zatčení pět měsíců nezvěstná, 43 dnů z té doby strávila na samotce a byla surově vyslýchána. V květnu 2010 byla po patnáctiminutovém procesu odsouzena za zločin „nepřátelství vůči Bohu“ k trestu 15 let odnětí svobody. Ve vězení Semnan, kam byla přemístěna v březnu 2021, protože úřady chtěly znemožnit její rodině, aby ji navštěvovala, panují kruté a nelidské podmínky.
Maryam Akbari Monfaredová nepřestává být aktivní, ačkoliv je nadále vězněna. V otevřeném dopise a oficiální žádosti podané úřadům v říjnu 2016 požadovala, aby bylo vyšetřeno zmizení a nezákonná poprava její sestry Roghayeh Akbari Monfaredové z roku 1988 a jejího bratra Abdolreza Akbari Monfareda z roku 1980, kdy mu bylo sedmnáct let. V otevřeném dopise z července 2021 požadovala vyšetření nezákonného zabití protestujících v listopadu 2019 a červenci 2021. Úřady žádné její žádosti doposud nevyhověly, a namísto toho jí vyhrožují prodloužením trestu.
V posledním otevřením dopise z konce roku 2022 Maryam Akbari Monfaredová napsala:
„29. prosince 2022 uplynulo třináct let od chvíle, kdy jsem byla oné zimní noci odloučena od mojí čtyřleté Sarah a mých dvou dvanáctiletých dcer. Bez možnosti se rozloučit se svými milovanými mě policisté odvezli do věznice Evin, abych jim odpověděla na jejich otázky, a dali mi směšný slib, že ‚se ráno ke svým dětem vrátím.‘ Tohle není nějaký čtyř tisíc stránkový román, ale čirá realita života pod nadvládou fašistů, kteří nám ji vnutili, zatímco my jsme se odmítli podvolit. Tady za mřížemi, v temné poušti mučení a útlaku, je tam, kam až člověk dohlédne – a i tam, kam už dohlédnout nemůže – jenom hanebnost a krutost.“
Také vyjádřila podporu účastníkům protestů vyvolaných na podzim 2022:
„Mým dcerám a synům, kteří odvážně bojují v ulicích, … těm vzkazuji: pokud budete zatčeni, ani trochu nevěřte vyslýchajícím. Truchlícím rodinám … vzkazuji, že jejich zármutek sdílím. Držím je za ruku a stojím s nimi bok po boku, za spravedlnost, silněji než dříve. S každou zprávou o novém protestu a novém povstání, kdy se zažehnou jiskry revoluce, se srdce žen, jejichž jediná naděje na svobodu je rozbít železné mříže, naplňují nadějí.“
Aktuální petice
18 let vězení, mučení a špinavé cely. Takhle Írán trestá pokojné aktivisty
Íránská aktivistka v oblasti pracovních práv Sepideh Gholianová a její kolega Esmail Bakhshi byli v listopadu 2018 zadrženi jenom proto, že se zúčastnili pokojného protestu na podporu zaměstnanců, kterým firma nevyplácela mzdy. Po svém propuštění na kauci veřejně prohlásili, že byli ve vazbě mučeni policií. Kvůli tomu byli znovu uvězněni a po nespravedlivém soudním procesu byli oba odsouzeni k dlouhým trestům.
Aktuální počet podpisů: 1297
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International