Mikhail Metzel/TASS
Rusko: Zatykač Mezinárodního trestního soudu na Putina je krokem ke spravedlnosti pro oběti válečných zločinů na Ukrajině
Článek
publikován 20.3.2023
Vydání mezinárodního zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina je důležitým signálem.
V reakci na vydání zatykače Mezinárodního trestního soudu (ICC) na prezidenta Ruské federace Vladimira Putina a komisařku pro práva dětí v Kanceláři prezidenta Ruské federace Marii Lvovou-Belovou uvedla Agnès Callamardová, generální tajemnice Amnesty International:
„Toto oznámení je důležitým signálem – jak pro Ukrajinu, tak pro zbytek světa – že ti, kteří jsou údajně odpovědní za zločiny podle mezinárodního práva na Ukrajině, budou zatčeni a souzeni bez ohledu na to, jak mocní jsou."
Prezident Putin je nyní oficiálně hledaným mužem. Poté, co Mezinárodní trestní soud obvinil prezidenta Putina a komisařku pro děti Lvovou-Belovou z válečného zločinu násilného přemístění dětí, se mezinárodní společenství nesmí zastavit před ničím, dokud nebudou zatčeni a postaveni před soud. Pokud prezident Putin nebo paní Lvová-Belová opustí Rusko, musí jim státy odepřít bezpečné útočiště tím, že je okamžitě zatknou a předají Mezinárodnímu trestnímu soudu.
„Zatykače jsou působivým prvním krokem, ale zatím se omezují na válečný zločin nezákonné deportace dětí. To neodráží množství válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, za které je ruské vedení potenciálně odpovědné. Očekáváme, že Mezinárodní trestní soud a další aktéři justice vydají další zatykače, jakmile jejich vyšetřování zločinů podle mezinárodního práva spáchaných na Ukrajině začne přinášet výsledky."
Doplňující informace:
V listopadu 2022 zveřejnila Amnesty International zprávu, která dokumentuje násilné přesuny a deportace ukrajinských civilistů, včetně dětí, ruskými silami a jejich zmocněnci do Ruska nebo hlouběji do Ruskem okupované Ukrajiny. Organizace zjistila, že se jedná o válečné zločiny a pravděpodobně i zločiny proti lidskosti.
Podle tiskové zprávy Mezinárodního trestního soudu existují "důvodná podezření", že "každý z podezřelých nese odpovědnost za válečný zločin nezákonné deportace obyvatelstva" podle článku 8 (válečné zločiny) Římského statutu Mezinárodního trestního soudu.
od roku 2014 udělila Mezinárodnímu trestnímu soudu jurisdikci nad svým územím za trestné činy tam spáchané).
Aktuální petice
Řekněte českému Parlamentu: Ochrana práva na interrupci patří do ústavy
Každých 23 minut zemře ve světě žena nebo dívka kvůli zákazu nebo výraznému omezení interrupcí ve své zemi. Jedná se o matky, manželky a dcery, které kvůli nedostupnosti základní zdravotní péče zaplatily vlastním životem. V Česku se ochrana reprodukčního zdraví žen zastavila v 80. letech minulého století. Vývoj posledních let i dní však ukazuje, že ochranu tohoto práva je třeba posílit. Česká republika by měla právo na interrupce ukotvit v ústavě a zajistit tak nejvyšší možnou právní ochranu žen a jejich zdraví.
Aktuální počet podpisů: 3200 Náš cíl: 5500
Další zprávy
© Amnesty International
© Photograph: AP