© Private
Nasrín Sotudíová podpořila protivládní protesty
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Írán publikován 24.2.2023
Nasrín Sotudíová je lidskoprávní právnička uvězněná íránskými úřady na 33 let. Přesto je stále aktivní a vyjadřuje se k situaci v Íránu i v zahraničí. V rozhovoru pro CNN nedávno podpořila protistátní protesty a vysvětlila, že i když polevují kvůli represím, protirežimní naladění společnosti přetrvává.
Nasrín Sotudíová je známá právnička z Íránu, která v minulosti reprezentovala významné aktivisty a sama kritizuje íránský režim za porušování lidských práv. Íránské úřady ji několikrát zatknuly a uvěznily, naposledy v roce 2018, kdy byla v nepřítomnosti odsouzena ke 33 letům ve vězení a 148 ranám bičem. Ani to jí ale nebrání v pokračování v boji za lidská práva. Napsala několik otevřených dopisů, ve kterých například kritizovala situaci ženských práv a práv menšin v Íránu a vyjádřila podporu ženám z USA poté, co byl zrušen precedent Roe v. Wade zaručující právo na potrat.
Nasrín trpí vážnými zdravotními problémy včetně nepravidelného srdečního rytmu, nízkého tlaku a dušnosti, což jí značně stěžuje mluvení. Její stav se navíc zhoršil kvůli několika hladovkám, které držela na protest proti nespravedlivému soudnímu systému, a také po nákaze koronavirem. Z těchto důvodů byla opakovaně přemisťována do různých nemocnic a věznic a výkon jejího trestu byl několikrát krátkodobě přerušen, aby mohla podstoupit léčbu doma.
V únoru 2023, kdy byla dočasně propuštěna z vězení, Nasrín Sotudíová poskytla rozhovor CNN. Vyjádřila se k protestům vyvolaným smrtí Mahsy Aminiové, která byla zavražděna poté, co ji íránská policie zadržela za porušení zákona o povinném nošení hidžábu. To podle Nasrín „zasáhlo kolektivní svědomí íránského lidu, protože po mnoho let trpí, a jedním z hlavních důvodů tohoto utrpení je, že polovina národa je neustále obtěžována kvůli svému pohlaví, kvůli jejich tělu.“ Povinné nošení hidžábu je podle Nasrín jedním z prostředků pro utlačování žen: „Věřím, že v Íránu i v oblastech Afghánistánu kontrolovaných Tálibánem je hidžáb používán jako nástroj pro používání násilí na ženách, pro jejich zraňování a následné zahalování ran a modřin pod závoj.“ Nasrín vysvětlila, že protivládní protesty polevily kvůli strachu z brutálních represí, ale dodala, že i když „protesty poněkud polevily, neznamená to, že by lidé už nebyli naštvaní … pořád a neustále chtějí změnu režimu.“
Nasrín byla také položena otázka, zda se obává o svou vlastní bezpečnost: „Ano… Vím, že moje rodina, moje děti jsou v ohrožení, což může vést i k omezování jejich vzdělání … ano, proto se bojím. … Ale na druhou stranu, také se bojím, že když neudělám nic a budu pasivní, situace se ještě zhorší. … Navzdory svému strachu se snažím pomoct osvobodit svou zemi a náš lid.“
Aktuální petice
18 let vězení, mučení a špinavé cely. Takhle Írán trestá pokojné aktivisty
Íránská aktivistka v oblasti pracovních práv Sepideh Gholianová a její kolega Esmail Bakhshi byli v listopadu 2018 zadrženi jenom proto, že se zúčastnili pokojného protestu na podporu zaměstnanců, kterým firma nevyplácela mzdy. Po svém propuštění na kauci veřejně prohlásili, že byli ve vazbě mučeni policií. Kvůli tomu byli znovu uvězněni a po nespravedlivém soudním procesu byli oba odsouzeni k dlouhým trestům.
Aktuální počet podpisů: 1298
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International