© Getty Images
Osm let vězení pro Ramana Prataseviče
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Bělorusko publikován 3.5.2023
Běloruský soud odsoudil bývalého šéfredaktora opozičního média Nexta Ramana Prataseviče k osmiletému trestu vězení.
Pratasevič byl obviněn z několika trestných činů, státní zástupce pro něj požadoval desetiletý trest. Jeho dva kolegové žijící v exilu byli ve stejném případu odsouzeni v nepřítomnosti. Zakladatel opozičního kanálu Nexta Scjapan Pucila dostal dvacet let, redaktor Jan Rudzik devatenáct let.
Pratasevič je od svého uvěznění v roce 2021 v domácím vězení. Obviněn byl například z organizování masových nepokojů, zapojení do extremistické skupiny nebo spiknutí za účelem převzetí moci.
Běloruské bezpečnostní složky zadržely novináře i s jeho partnerkou Sofijí Sapegaovou, když donutily civilní letadlo mířící do Atén pomocí stíhačky nouzově přistát v Minsku. Sapegaovou v roce 2022 soud poslal na šest let do vězení.
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2736 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International