© VYACHESLAV OSELEDKO/AFP via Getty Images

Kyrgyzstán: Uzavření pobočky Rádia Svobodná Evropa je ranou pro nezávislá média v zemi

  Článek

  Kyrgyzstán publikován 9.5.2023

Kyrgyzské úřady rozhodly o uzavření tamní pobočky Rádia Svobodná Evropa. Pokračují tak cenzuře nezávislých médií a omezování kritiky vlády.

Soud v Kyrgyzstánu schválil žádost tamního ministerstva kultury o uzavření Rádia Azattyk, národní pobočky Rádia Svobodná Evropa. Podle kyrgyzských úřadů rádio porušovalo mediální předpisy. 


„Uzavření Rádia Azattyk není jen cenzurním zásahem proti jednomu médiu, ale představuje velkou ránu pro svobodu projevu v zemi. Kyrgyzské úřady učinily další krok k umlčení kritického zpravodajství o dění v zemi a také další krok k umlčení novinářů," 

- Marie Struthers, ředitelka Amnesty International pro východní Evropu a střední Asii


Trnem v oku bylo úřadům zejména video popisující konflikt mezi Kyrgyzstánem a sousedním Tádžikistánem, které na sociálních sítích zveřejnila Current Time TV, sesterská organizace Rádia Svobodná Evropa. Podle úřadů video porušuje zákon „o hromadných sdělovacích prostředcích", jež zakazuje „propagaci války, násilí a krutosti, národní, náboženské výlučnosti a nesnášenlivosti vůči jiným národům a národnostem". 


„Tvrzení kyrgyzských úřadů, že video zveřejněné Rádiem Azattyk šíří nenávist, je nejen nepravdivé, ale jedná se i o zjevnou přetvářku. Úřady hledají jakoukoli záminku, aby mohly umlčet nezávislý mediální hlas,” uvedla Struthers. 


Rádio Azattyk čelí vládnímu tlaku již několik měsíců. V říjnu 2022 byl nejprve „dočasně" zablokován přístup na jeho webové stránky, zároveň mu byly zmrazeny bankovní účty, a to na základě státních právních předpisů o praní špinavých peněz. V prosinci byl zákaz webových stránek prohlášen za „časově neomezený". 


V uplynulém roce pak byli v Kyrgyzstánu opakovaně pronásledováni kritici vlády, novináři a další pracovníci médií. Dne 23. listopadu byl Bolot Temirov, zakladatel investigativního projektu Temirov Live, po své kritice úřadů zbaven kyrgyzského občanství a násilně deportován do Moskvy.

Aktuální petice

  Kyrgyzstán

Kyrgyzští novináři nespravedlivě ve vězení. Podepište petici za jejich propuštění

Čtyři kyrgyzští novináři byli v říjnu 2024 odsouzeni k podmíněným i nepodmíněným trestům kvůli investigativní žurnalistice, která zahrnovala odhalování korupce i kritiku vlády. Podpořte je podpisem petice

 

Aktuální počet podpisů: 56 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...