AI apeluje: mučení a násilí v Severním Kavkazu musí přestat
Článek
Diskriminace publikován 29.6.2012
Amnesty International (AI) ve své nové zprávě o stavu lidských práv ve vybraných regionech Ruské federace upozorňuje na nezákonné popravy, násilná zmizení a mučení.
Zpráva výzkumníků Amnesty International přináší odhad, že od roku 2002 unesli ozbrojení maskovaní muži více než 200 lidí. Nikdo za to nebyl nikdy stíhán. Každý rok se v Ingušsku objevují obvinění z nezákonných poprav, často během bezpečnostních operací, ale ani jeden případ se nikdy nedostal před soud.
„Situace v Severním Kavkazu se v posledních letech dostala mimo mezinárodní pozornost, ale stále tady dochází k vážnému a nekontrolovanému porušování lidských práv. Ruské úřady proto musí vyvinout maximální úsilí k prosazení právního státu, musí zakročit proti porušování lidských práv ze strany oficiálních orgánů. Závisí na tom dlouhodobá bezpečnost v regionu,“ přibližuje situaci John Dalhuisen, ředitel programu pro Evropu a střední Asii Amnesty International.
Bezpečnostní operace v regionu jsou často tajné a nejasné, což porušování lidských práv usnadňuje. Struktura trestních orgánů působících v Severním Kavkaze je složitá a neprůhledná a umožňuje jim, aby se zřekly odpovědnosti za porušování lidských práv. Obvykle se operací účastní muži v maskách, nemají ani žádné identifikační odznaky a řídí neoznačená vozidla.
„Někdy vyšetřovatelé a státní zástupci začnou vyšetřovat zneužívání pravomocí. Často jsou však neochotní sledovat všechny zřejmé linie vyšetřování, nevyšetřují efektivně, často celý proces zastaví. Tím samozřejmě vznikají pochybnosti o jejich nezávislosti a nestrannosti,“ dodává John Dalhuisen.
Nedávné reformy soudnictví mučení nezabránily – máme konkrétní případ
I přes nedávné významné reformy ruského trestního soudnictví a zavedení procesních záruk proti mučení v souladu s mezinárodním lidským právem existují přesvědčivé důkazy, že mučení je stále široce používáno policisty k získávání svědectví a důkazů u soudu.
Jedním z mnoha, kteří byli v Ingušsku biti a mučeni, je Zelimkhan Chitigov. Ve svých dvaceti letech byl v dubnu 2010 unesen třiceti ozbrojenými muži a odvezen na neznámé místo s igelitovým sáčkem přes hlavu a s rukama svázanýma za zády. Poté, co se odmítl přiznat k jakýmkoli činnostem souvisejícím s terorismem, byl mučen pomocí elektrického proudu, strhli mu nehty na nohou a nakonec pověsili na kovové tyče. Až později se dozvěděl, že byl mučen v Centru pro boj s extremismem Ministerstva vnitra ve městě Nazran. Když byl předveden před soudce, nemohl chodit a zhroutil se. Po převozu do nemocnice zůstal dva měsíce pod dohledem a poté byl se zákazem cestování propuštěn. Po tomto prožitku nemohl Zelimkhan chodit ani mluvit a trpěl častými záchvaty paniky. Lékaři diagnostikovali vážná zranění hlavy, páteře a vnitřních orgánů. V červenci 2010 byl jeho případ obnoven a probíhá soudní proces.
„Jeho případ je jedinečný tím, že se tohle obvinění dočkalo vyšetřování – bylo zahájeno proti jednomu z pachatelů. Ovšem, obvinění se týkají pouze tajného zadržení a nikoliv mučení,“ konstatuje John Dalhuisen.
--
Údaje o Ingušsku
Ingušsko je nejmenší součástí Ruské federace s 413 000 obyvateli. Hraničí s Gruzií, Čečenskem a Severní Osetií. Je to jedna z nejchudších zemí bývalé sovětské federace, míra nezaměstnanosti činí 47,7 %. Země je ekonomicky zcela odkázaná na Moskvu.
Po vojenském konfliktu v Čečensku v roce 1990 do Ingušska přišlo více než 100 000 uprchlíků. Operují tady ozbrojené skupiny, které se mimo jiné pokoušely uskutečnit atentáty na prezidenty Murata Zyazikova (duben 2004) a Yunus-Bek Yevkurova (červen 2009). Cílem útoků jsou často civilisté.
Aktuální petice
Žádáme spravedlnost pro děti původních obyvatel v Kanadě. Přidáte se?
V květnu 2021 byly v areálu bývalé internátní školy pro původní obyvatele v kanadském městě Kamloops nalezeny ostatky 215 dětí. Instituce byla součástí sítě internátních škol, která se zaměřovala na asimilaci dětí původních obyvatel Kanady. Děti ve školách čelily psychickému a fyzickému násilí a sexuálnímu obtěžování. Nesměly mluvit mateřským jazykem, nucená převýchova se soustřeďovala i na zvyky a tradice, které vlivem výuky částečně zanikly.
Aktuální počet podpisů: 1183 Náš cíl: 3000
Další zprávy