© Amnesty International
Evropský parlament podpořil nigérijského zpěváka odsouzeného k smrti
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Trest smrti Nigérie publikován 1.5.2023
Yahaya Sharif-Aminu z Nigérie byl odsouzen k trestu smrti, protože napsal píseň s údajně hanlivými komentáři o proroku Mohamedovi. Evropský parlament schválil rezoluci odsuzující tento rozsudek a požadující Yahayaovo okamžité propuštění.
Yahaya Sharif-Aminu je 22letý zpěvák z Nigérie. V únoru 2020 složil píseň, která údajně obsahovala hanlivé komentáře o proroku Mohamedovi, a sdílel ji přes WhatsApp. V březnu byl zatčen. Jeho rodina musela utéct z domova, protože rozbouřená skupina zapálila jejich dům. Tento čin nebyl vyšetřován.
Yahaya byl v srpnu 2020 odsouzen k smrti za rouhání. Soudní proces byl nespravedlivý, Yahaya po jeho dobu neměl přístup k právníkovi ani k rodině. Kromě rozsáhlé mezinárodní kritiky s rozsudkem nesouhlasilo i několik nigerijských náboženských organizací. Yahaya se proti rozsudku odvolal a odvolací soud v lednu 2021 nařídil obnovení procesu. Úřady ještě nerozhodly o datu nového soudního řízení.
Yahaya Sharif-Aminu je nadále ve vazbě, nemá přístup k právnímu zástupci, rodině ani zdravotní péči, a stále mu hrozí udělení trestu smrti.
Evropský parlament Yahaya podpořil a 23. dubna 2023 schválil rezoluci, v níž vyzval nigerijské úřady, aby zrušily všechna obvinění a okamžitě Yahaya propustily. V rezoluci bylo uvedeno: „Panují závažné obavy ohledně spravedlnosti procesu s Yahayaem Sharif-Aminuem, a rovněž i o obviněních založených na WhatsApp zprávách. Uložení trestu smrti v nespravedlivém soudním řízení je porušením práva na život. Yahaya Sharif-Aminu musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn.“
Aktuální petice
Posun v případu: Odvolací soud potvrdil snížení trestu pro Mubaraka Balu z 24 na 5 let.
Mubarak Bala, významný nigerijský humanista, byl 28. dubna zatčen policisty ve svém domě v Kaduně na severozápadě Nigérie a obviněn z rouhání poté, co v pondělí 27. dubna napsal na Facebook příspěvek o své víře. V roce 2022 byl odsouzen k 24letému trestu vězení. O dva roky později mu odvolací soud trest snížil na pět let.
Aktuální počet podpisů: 3145 Náš cíl: 3500
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International