© Amnesty Switzerland
Slavíme úspěch: Švýcarský parlament změnil definici znásilnění!
Článek
Moje tělo moje práva Švýcarsko publikován 23.6.2023
Švýcarsko odsouhlasilo změnu zákona o znásilnění, nově je definice založená na souhlasu. Cyrielle Huguenot ze švýcarské Amnesty to ocenila jako významný úspěch, ale upozornila, že v boji proti sexuálnímu násilí jsou zapotřebí další kroky.
Švýcarská Národní Rada v červnu 2023 schválila změnu zákona, která upravuje definici znásilnění na „sex proti vůli jiné osoby.“ Vedoucí oddělení práv žen švýcarské pobočky Amnesty International Cyrielle Huguenot to okomentovala:
„Dnešní rozhodnutí je historickým vítězstvím nejen pro účastníky kampaně, kteří tvrdě pracovali, aby tohoto úspěchu dosáhli, ale také pro všechny přeživší sexuálního násilí ve Švýcarsku. Úprava zákona … znamená konec pro zastaralou definici znásilnění založenou na nutném užití fyzické síly, výhružky nebo nátlaku, která navíc za oběti určovala pouze ženy. Zákon nyní rozpoznává, že jakýkoliv sex bez souhlasu je znásilnění.
Ačkoliv máme před sebou ještě dlouhou cestu, dnešní rozhodnutí je významným krokem v boji proti sexuálnímu násilí ve Švýcarsku a v procesu zlepšování přístupu ke spravedlnosti pro přeživší.
Přestože nový zákon pomůže změnit chápání definice znásilnění, je zapotřebí, aby došlo k institucionální a společenské změně. Parlament teď musí jednat a zajistit školení a zvyšování povědomí pro policii a státní zástupce, stejně jako posílit podporu pro oběti. Souhlas také musí být součástí sexuální výchovy, musí se zveřejnit detailní statistiky o sexuálním násilí, a musí se spustit efektivní informační kampaně.“
Za oběti bezpráví bojujeme po celém světě. Důsledně sledujeme jednotlivé případy, ověřujeme informace, apelujeme na politiky a monitorujeme dodržování lidských práv. Každý příspěvek umožní, aby mohla naše práce pokračovat i nadále. Podpořte nás, prosím, ještě dnes.
Aktuální petice
Řekněte českému Parlamentu: Ochrana práva na interrupci patří do ústavy
Každých 23 minut zemře ve světě žena nebo dívka kvůli zákazu nebo výraznému omezení interrupcí ve své zemi. Jedná se o matky, manželky a dcery, které kvůli nedostupnosti základní zdravotní péče zaplatily vlastním životem. V Česku se ochrana reprodukčního zdraví žen zastavila v 80. letech minulého století. Vývoj posledních let i dní však ukazuje, že ochranu tohoto práva je třeba posílit. Česká republika by měla právo na interrupce ukotvit v ústavě a zajistit tak nejvyšší možnou právní ochranu žen a jejich zdraví.
Aktuální počet podpisů: 3684 Náš cíl: 5500
Další zprávy
© Amnesty International