© Ampe Rogério/Lusa
Vedení věznice ho navzdory rozhodnutí soudu odmítlo propustit. Nyní je angolský aktivista konečně volný
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Angola publikován 6.7.2023
Gilson da Silva Morreira z Angoly byl zatčen, protože ve videu kritizoval vládu. Soud ho odsoudil k podmíněnému trestu ve výši patnáct měsíců, ale rovněž nařídil jeho okamžité propuštění ze zdravotních důvodů. Věznice to ale odmítla respektovat a Gilson strávil dalších osm měsíců za mřížemi. Díky tlaku na úřady se v červnu 2023 podařilo dosáhnout jeho osvobození.
Angolský aktivista a umělec Gilson da Silva Morreira známý také jako Tanaice Neutro využívá hudbu ve stylu kuduro, aby se vyjádřil k sociálním problémům v zemi. V lednu 2022 byl zatčen v souvislosti s videem, ve kterém kritizoval chudobu, špatné řízení státu, korupci a útlak v Angole a vyzval společnost, aby se postavila za svá práva. Rovněž nazval prezidenta „klaunem“ a úřady, jenž obvinil ze zneužívání moci a svévolného zatýkání občanů, označil jako „ignorantské.“
Gilson byl v říjnu 2022 odsouzen k podmíněnému trestu ve výši patnáct měsíců za vyvolání pobouření proti státním symbolům. Soudce zároveň nařídil, že Gilson musí být okamžitě propuštěn ze zdravotních důvodů. Vedení věznice ale rozhodnutí neuposlechlo a odmítlo Gilsona propustit.
Gilson byl vězněn dalších osm měsíců, ve vězení trpěl silnými fyzickými i psychickými problémy a jeho stav se zhoršoval, přesto mu nebyl umožněn přístup k nezbytné zdravotní péči. Jeho rodina a právníci usilovali o jeho propuštění. Amnesty International uspořádala urgentní akci, která jeho případ zásadně zviditelnila.
Tlak se navýšil v květnu 2023. Věznice sice znovu odmítla respektovat rozhodnutí soudu, ale nakonec byl Gilson 23. června propuštěn. Ve vězení strávil celkem osm měsíců.
Za oběti bezpráví bojujeme po celém světě. Důsledně sledujeme jednotlivé případy, ověřujeme informace, apelujeme na politiky a monitorujeme dodržování lidských práv. Každý příspěvek umožní, aby mohla naše práce pokračovat i nadále. Podpořte nás, prosím, ještě dnes.
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2736 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International