© Getty Images

Úspěch v Gruzii: kritik vlády dostal prezidentskou milost

  Článek

Kritik vlády a ředitel televizní stanice Nika Gvaramia byl v květnu odsouzen k trestu vězení a k vysoké pokutě v politicky motivovaném procesu. V červnu byl omilostněn prezidentkou Salome Zourabichvili.

Nika Gvaramia je významný kritik vládnoucí strany Gruzijský sen – demokratická Gruzie a ředitel televizní stanice Rustavi 2. V polovině května 2023 byl odsouzen za „zneužití svého postavení“ ke třem rokům a šesti měsícům vězení a za „zpronevěru“ k pokutě ve výši 50 tisíc gruzijských lari (asi 429 tisíc Kč). Obžaloba byla založena na obvinění, že jako ředitel Rustavi 2 používal služební auto pro soukromé účely, čímž měl poškodit finanční zájmy firmy a dopustit se zpronevěry.

O měsíc později ovšem Nikovi udělila milost prezidentka Salome Zourabichvili. Regionální ředitelka Amnesty International pro Východní Evropu Marie Struthers to okomentovala:

„Osvobození Niky Gvaramiy po udělení milosti prezidentky Zourabichvili je pozitivním krokem pro svobodu projevu a svobodu médií v Gruzii. Je však hluboce znepokojivé, že ředitel pro-opoziční televizní stanice vůbec mohl být uvězněn na základě nepodložených, politicky motivovaných obvinění.

Gruzie se zavázala provést řadu reforem v oblasti lidských práv jako součást své snahy o vstup do EU. Tyto závazky jsou ovšem prázdné kvůli rostoucím zásahům do svobody projevu. Bylo to očividné v nedávných pokusech parlamentu schválit legislativu, která vyžaduje, aby se organizace občanské společnosti, které dostávají 20 nebo více procent svých finančních prostředků ze zahraničí, registrovaly jako ‚agenti zahraničního vlivu‘.

Přestože vítáme rozhodnutí a úsilí prezidentky zakročit proti zhoršování standardů lidských práv, gruzínské úřady musí odolat snaze umlčet kritické hlasy a místo toho zajistit, aby byla dodržována všechna lidská práva, včetně práva na svobodu projevu a svobodu tisku."

Za oběti bezpráví bojujeme po celém světě. Důsledně sledujeme jednotlivé případy, ověřujeme informace, apelujeme na politiky a monitorujeme dodržování lidských práv. Každý příspěvek umožní, aby mohla naše práce pokračovat i nadále. Podpořte nás, prosím, ještě dnes. 


Aktuální petice

  Bělorusko

Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!

Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.

 

Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...