© © Leon Neal/Getty Images
Sestra uvězněného se soudí s Twitterem a saúdskými úřady
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Saúdská Arábie publikován 30.5.2023
Podle obžaloby Twitter spolupracoval se Saúdskou Arábií, protože je jeho významným investorem. Saúdská Arábie je přitom obviněna ze špionáže a krádeže osobních dat uživatelů Twitteru.
Abdulrahmán al-Sadhan v roce 2021 dostal trest 20 let ve vězení. Rozsudek byl podložen přiznáním vynuceným mučením a tweety satiricky se vyjadřujícími k saúdské vládě.
Abdulrahmánova sestra Areej al-Sadhan žijící v USA podala žalobu na Twitter a saúdské úřady. Twitter se podle ní stal „spoluúčastným nástrojem“ v nadnárodní kampani represí ze strany Saúdské Arábie ve snaze upevnit svůj vztah s tímto královstvím. Saúdská Arábie je totiž po Elonovi Muskovi druhým největším investorem Twitteru.
Obžaloba viní Twitter z ignorování systematického potlačování kritiky, který Twitter využívá už od roku 2018. Podle státní prokuratury USA dva saúdští špioni pracující pro Twitter v letech 2014 až 2015 získali soukromá data o kriticích saúdské vlády. Ve stejné době Saúdská Arábie zvyšovala svoje investice do Twitteru. Špioni jsou v současnosti hledaní FBI a pravděpodobně žijí v Saúdské Arábii.
Aktuální petice
Jejich zločin? Hájily svá práva. Teď jsou ve vězení a hrozí jim vysoké tresty
13. března 2019 začal v Rijádu soudní proces s jedenácti ženami zadržovanými od května 2018 ve vazbě bez jakéhokoliv obvinění.
Aktuální počet podpisů: 2017 Náš cíl: 2500
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International