© Private
14 let vězení pro Sü Č’-junga
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Čína publikován 21.4.2023
Sü Č’-jung byl po více než třech letech svévolného zadržení odsouzen k čtrnáctiletému trestu.
Sü Č’-jung (Xu Zhiyong) je vědec a lidskoprávní aktivista. V únoru byl 2020 zatčen a obviněn z „podvracení státní moci“, protože na internetu inicioval chatové skupiny a vedl workshopy o nenásilném aktivismu. Od té doby je ve vězení.
V dubnu 2023 byl Sü odsouzen k čtrnácti letům vězení. Spolu s ním byl souzen i Ting Ťia-si (Ding Jiaxi), dostal dvanáct let.
Výzkumník Amnesty International Alkan Akad to okomentoval: „Nikdo by neměl být uvězněn jen za účast na pokojném setkání. Sü Č’-jung a Ting Ťia-si, kteří čelili mučení a jinému špatnému zacházení během let svévolného zadržování, nyní čeká více než deset let za mřížemi po zmanipulovaném a utajovaném soudním procesu."
„Tyto tresty odhalují stále hrozivější situaci obránců lidských práv v celé Číně za vlády prezidenta Si Ťin-pchinga, kde se snaha zlepšit životy ostatních skrze legitimní práci v oblasti lidských práv setkává se zatýkáním, mučením a dlouhými tresty odnětí svobody.“
Aktuální petice
Obránce lidských práv v Číně nespravedlivě odsouzen k dvanácti letům vězení
Huang Qi, zakladatel a ředitel webové stránky o lidských právech „64 Tianwang”, byl 29. července 2019 v utajeném soudním procesu odsouzen k dvanácti letům vězení. Trest udělený pouze za provozování webové stránky je záměrně vysoký, aby odradil další lidskoprávní aktivisty od dokumentování porušování lidských práv a dalších aktivit.
Aktuální počet podpisů: 1234 Náš cíl: 2000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International