©REUTERS/Mohammed Salem
Za násilné akce Hamásu a odvetné akce Izraele platí životem především civilisté a počet mrtvých roste
Článek
Izrael publikován 9.10.2023
Palestinské ozbrojené skupiny a Izraelské bezpečnostní síly musí vynaložit veškeré úsilí, aby ochránily životy civilistů v bojích, které eskalovaly v Izraeli a na okupovaných palestinských územích, uvedla Amnesty International v souvislosti s rostoucím počtem mrtvých civilistů.
Aktuální vlna násilí byla odstartována brutálním útokem uskupení Hamás, které vypálilo rakety na Izrael a zahájilo bezprecedentní útok na jihu Izraele. V rámci něho zemřely stovky civilistů a tisíce byly zraněny. Úmyslné útoky na civilní obyvatelstvo, nepřiměřené a nerozlišující útoky, při nichž jsou civilisté zabíjeni nebo zraňováni, jsou válečnými zločiny.
Média informují již o stovkách mrtvých a tisících zraněných civilistů.
„Jsme hluboce znepokojeni rostoucím počtem mrtvých civilistů v Izreali, Gaze a na okupovaném Západním břehu Jordánu a naléhavě vyzýváme všechny strany konfliktu, aby dodržovaly mezinárodní právo a vyvinuly veškeré úsilí k zamezení dalšího krveprolití mezi civilisty. Podle mezinárodního humanitárního práva mají všechny strany konfliktu jasnou povinnost chránit životy civilistů, kteří se ocitli v nepřátelských akcích,"
Agnès Callamardová, generální tajemnice Amnesty International.
Izraelská armáda médiím potvrdila, že palestinské ozbrojené skupiny unesly izraelské civilisty i vojáky a vzaly je jako rukojmí. Únosy civilistů a braní rukojmí jsou podle mezinárodního práva zakázány a mohou představovat válečné zločiny. Všichni civilisté držení jako rukojmí musí být okamžitě, bezpodmínečně a nezraněni propuštěni. Se všemi drženými zajatci musí být zacházeno humánně, v souladu s mezinárodním právem a musí jim být poskytnuto lékařské ošetření.
Je třeba urychleně řešit základní příčiny těchto opakovaných cyklů násilí. To vyžaduje dodržování mezinárodního práva a ukončení 16 let trvající nezákonné blokády Gazy ze strany Izraele a všech dalších aspektů izraelského systému apartheidu uvaleného na všechny Palestince. Izraelská vláda se musí zdržet podněcování násilí a napětí na okupovaném Západním břehu Jordánu, včetně východního Jeruzaléma, zejména v okolí náboženských míst. Amnesty International vyzývá mezinárodní společenství, aby urychleně zasáhlo a ochránilo civilisty a zabránilo dalšímu utrpení.
V roce 2021 zahájil Mezinárodní trestní soud vyšetřování situace ve Státě Palestina. Jeho mandát zahrnuje zločiny podle mezinárodního práva spáchané všemi stranami v současných bojích, jakož i zločin proti lidskosti apartheidu vůči Palestincům.
Pro více informací sledujte náš Twitter, Instagram a Facebook.
Aktuální petice
Palestinští novináři uvězněni pouze kvůli své práci. Podpořte je podpisem petice
Dva palestinští novináři byli zadrženi v říjnu 2023 izraelskými silami poté, co informovali o útoku vedeném Hamásem. Izraelské úřady odmítají sdělit místo jejich pobytu. Novinářům není umožněn kontakt s rodinou ani právníky a jejich nejbližší netuší, zda jsou vůbec naživu. Žádný novinář by neměl být uvězněn kvůli výkonu své novinářské práce. Požadujte s námi jejich okamžité propuštění.
Aktuální počet podpisů: 225 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International