Shell tajil rozsah ropné havárie v Nigérii
Článek
Zastavte mučení publikován 23.4.2012
Únik ropy v deltě řeky Niger v Africe byl mnohem větší, než společnost Shell původně přiznala. Dokazuje to nezávislé hodnocení, které získala Amnesty International (AI) a Centrum pro životní prostředí, lidská práva a rozvoj (CEHRD). Několik milionů litrů ropy vyteklo kvůli závadě ropovodu a znečistilo území Bodo, kde žije zhruba 69 000 obyvatel.
„Rozdíl je ohromující. I kdybychom vzali spodní hranici odhadu Accufacts, stále vyteklo šedesátkrát více ropy, než kolik Shell opakovaně tvrdil,“ řekla Audrey Gaughran, ředitelka pro globální problémy v Amnesty International.
Společnost Shell opakovaně prohlašuje, že velká většina ropných havárií v deltě Nigeru je způsobena sabotážemi. Tato tvrzení ovšem vycházejí z vyšetřovacího procesu, který je chybný a nedůvěryhodný. Příčiny havárie, množství uniklé ropy a další důležité parametry nejsou důvěryhodně zaznamenány. AI a CEHRD odhalili, že vážná pochybení ve vyšetřování se netýkají pouze oblasti Bodo.
Obě organizace opakovaně volají po nezávislém procesu vyšetřování ropných havárií a po konci systému, ve kterém mají ropné společnosti velký vliv na jeho průběh.
„Sabotáže jsou v deltě Nigeru vážným problémem, ovšem Shell ho zneužívá jako svůj PR štít,“ dodala Audrey Gaughran. Přitom přibývá zdokumentovaných nekalých praktik Shellu. „Shell se zřejmě více stará o své PR, než o vyčištění lokality. Problém se tak neřeší a bohužel tak lidé v Bodo stále žijí v bídě,“ řekl Patrick Naagbanton, koodinátor CEHRD.
Proto se tento týden tisíce aktivistů ve více než 14 zemích světa zúčastní protestů a akcí proti chování společnosti Shell. Cílem je donutit ji, aby vyčistila deltu Nigeru. Akce proběhne také v České republice – ve středu 25. dubna se koná cyklistický happening za vyčištění delty Nigeru přímo před sídlem české pobočky firmy Shell v Praze. Více informací naleznete na www.zakazdoucenu.cz nebo www.amnesty.cz. Akce je součástí kampaně Shell: ropa za každou cenu.
Aktuální petice
Egyptský bloger ve vězení za urážku soudnictví
Alaa Abdel Fattah, známý egyptský bloger a politický aktivista, byl v minulosti opakovaně zadržen za veřejné projevy proti tamním diktátorským režimům. Od roku 2015 si odpykává pětiletý trest kvůli údajnému vyvolávání demonstrace v roce 2013 a za příspěvky na Twitteru. Tam se vyjádřil o egyptských soudech jako o neobjektivních institucích. Případ Alaa Abdel Fattaha si "adoptovala" brněnská skupina Amnesty International, která se intenzivně snaží o jeho propuštění.
Aktuální počet podpisů: 1120 Náš cíl: 1300
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International