Organizátorky demonstrace Světlo za oběti znásilnění se sešly s Ministerstvem spravedlnosti

  Článek

publikován 25.1.2024

Amnesty a Konsent na schůzce s ministerstvem spravedlnosti dohodly jasné kroky nutné k nápravě systému pomoci obětem sexuálního násilí.

Včera odpoledne, tak, jak se dohodli na demonstraci Světlo pro oběti znásilnění v úterý večer, se zástupci a zástupkyně Amnesty International, Konsentu a Ministerstva spravedlnosti sešli ke společnému jednání. Hledali shodu v tom, jaké kroky je potřeba podniknout k tomu, aby ministerstvo zajistilo spravedlnost pro oběti znásilnění.

„Protože se řadu let zanedbávají systémová řešení pro pomoc obětem sexuálního násilí, dohodli jsme se, že budeme pracovat na pěti společných tématech: Povinné vzdělávání soudců v problematice sexuálního násilí, povinné vzdělávání státních zástupců, náhrada škody pro oběti, zveřejňování trestních rozsudků a zajištění dostatku soudních znalců a znalkyň. Čeká nás všechny spousta práce, ale věřím, že pokud to ministerstvo myslí opravdu vážně, může se nám podařit víc než jen prosazení nápravy definice znásilnění v zákoně.”

- Irena Hůlová, expertka Amnesty International


„Sešli jsme se s náměstkem ministra Antonínem Stanislavem ve stejný den, kdy Senát odmítl ratifikaci Úmluvy o potírání násilí na ženách a dívkách. Ač nás tento krok Senátu mrzí, ministerstvo může i tak jednat. Ročně se v Česku stane až 12 000 znásilnění a každá 3. žena a 9. muž zažijí nějakou formu sexuálního násilí. Ministerstvu jsme jasně řekli, co dělat, aby se ta čísla zlepšila. Další kroky jsou teď na nich,” dodává Johanna Nejedlová, ředitelka organizace Konsent.

Další společná schůzka je naplánovaná za měsíc. Pokud se věci nebudou hýbat správným směrem, chtějí se organizace znovu setkat s veřejností na demonstraci před ministerstvem. V úterý se tam sešlo několik stovek lidí, aby vyjádřilo nesouhlas s nevhodným postupem justice vůči obětem sexuálního násilí.

Aktuální petice

  Írán

Její sourozence tajně popravili, ona je už dvanáct let ve vězení. Pomůžete?

Íránka Maryam Akbari Monfaredová je již téměř dvanáct let nespravedlivě vězněna pouze kvůli svému kontaktu s příbuznými v zahraničí, již jsou členy exilové opoziční organizace Lidoví mudžahedínové. Dne 10. března 2021 byla převezena z věznice Evin v Teheránu do věznice v provincii Semnan, vzdálené přes 200 km od její rodiny, což je v rozporu jak s mezinárodním, tak íránským právem. Od června 2021 ji ve vězení nesmí rodina navštěvovat.

 

Aktuální počet podpisů: 2958 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...