© SOTA
Šest let vězení za příspěvek na Telegramu
Článek
Právo na protest Rusko publikován 18.3.2024
Novinářka Maria Ponomarenko je držena v nelidských podmínkách za to, že na sociálních sítích sdílela informace o ruském leteckém útoku na divadlo v ukrajinském Mariupolu. Za to si má podle ruských úřadů odsedět 6 let za mřížemi.
Maria Ponomarenko, novinářka a aktivistka ze západosibiřského města Barnaul, byla zadržena v dubnu 2022 poté, co na sociální síti Telegram sdílela příspěvek o bombardování činoherního divadla v Mariupolu. Při leteckém útoky byly tehdy zabity a zraněny desítky lidí, kteří v divadle hledali úkryt.
Ve vazbě se její psychické zdraví rychle zhoršilo. V rámci vyšetřování byla navíc převezena do psychiatrické léčebny, kde jí byly násilně aplikovány neznámé léky a čelila bezohlednému a nelidskému zacházení.
„Začněte mluvit a bude jasné, že je nás mnoho.“
- Maria Ponomarenko
Po několika měsících ve vazbě byla v únoru 2023 odsouzena k šesti rokům odnětí svobody a následnému pětiletému zákazu výkonu novinářské činnosti. Zpočátku byla poslána do trestanecké kolonie vzdálené 900 km od jejího rodného města, což jejím dcerám téměř znemožnilo Mariu navštěvovat. Na protest proti svému uvěznění i krutému chování dozorců vyhlásila v říjnu 2023 hladovku. Na disciplinární slyšení ji dozorci odvlekli bosou a následně byla podrobena dalšímu násilnému psychiatrickému léčení.
Podepište petici za její propuštění!
Aktuální petice
Napsala článek, vyhrožují jí smrtí, podpořte novinářku svým podpisem
V dubnu 2020 zveřejnil Ramzan Kadyrov, prezident Čečenské republiky na Instagramu video, ve kterém vyhrožuje smrtí ruské novinářce Jeleně Milašinové.
Aktuální počet podpisů: 4066 Náš cíl: 4500
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International