©Spencer Platt/Getty Images
Saúdská Arábie stanula v čele komise pro ženská práva. Sama je rozsáhle porušuje
Článek
publikován 25.3.2024
Úkolem Komise OSN pro postavení žen je prosazování ženských práv a rovnosti pohlaví. Je proto nezbytné, aby i předsedající země tato práva dodržovala a rovnost žen pro ni byla samozřejmostí. V případě Saúdské Arábie je ale situace opačná – tamní ženy čelí rozsáhlé diskriminaci.
„Saúdská Arábie nemůže prokázat svůj závazek k právům žen pouze tím, že si zajistí vedoucí úlohu v Komisi. Naopak musí ukázat konkrétní posun na domácí půdě, mimo jiné zrušením systému mužského poručnictví a zneplatněním zákonů, které diskriminují ženy. Saúdskoarabské úřady musí také ukončit potlačování svobody projevu a okamžitě propustit všechny osoby, které byly nespravedlivě zadrženy za vyjádření svých názorů, včetně vyjádření podpory právům žen.“
- Sherine Tadros, zástupkyně Amnesty International pro advokacii
Desítky let vězení pro obránkyně ženských práv
Aktuální petice
Akademici v Ázerbájdžánu čelí vykonstruovaným obviněním. Jeden z nich je doktorandem na Univerzitě Karlově. Podepište petici za jejich propuštění
Dva významní akademici, Bahruz Samadov a Igbal Abilov, byli v Ázerbájdžánu zadrženi na základě vykonstruovaných obvinění z vlastizrady. K jejich zatčení došlo kvůli tomu, že v minulosti vyjádřili kritický postoj vůči politické situaci v Ázerbájdžánu. Oba zůstávají ve vazbě a nemají povoleny návštěvy ani kontakt se svými rodinami. Pokud budou shledáni vinnými, hrozí jim tresty odnětí svobody až na 20 let.
Aktuální počet podpisů: 2030 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Maung Sawyeddollah
© AFP via Getty Images
© Amnesty International Taiwan