©Spencer Platt/Getty Images
Saúdská Arábie stanula v čele komise pro ženská práva. Sama je rozsáhle porušuje
Článek
publikován 25.3.2024
Úkolem Komise OSN pro postavení žen je prosazování ženských práv a rovnosti pohlaví. Je proto nezbytné, aby i předsedající země tato práva dodržovala a rovnost žen pro ni byla samozřejmostí. V případě Saúdské Arábie je ale situace opačná – tamní ženy čelí rozsáhlé diskriminaci.
„Saúdská Arábie nemůže prokázat svůj závazek k právům žen pouze tím, že si zajistí vedoucí úlohu v Komisi. Naopak musí ukázat konkrétní posun na domácí půdě, mimo jiné zrušením systému mužského poručnictví a zneplatněním zákonů, které diskriminují ženy. Saúdskoarabské úřady musí také ukončit potlačování svobody projevu a okamžitě propustit všechny osoby, které byly nespravedlivě zadrženy za vyjádření svých názorů, včetně vyjádření podpory právům žen.“
- Sherine Tadros, zástupkyně Amnesty International pro advokacii
Desítky let vězení pro obránkyně ženských práv
Aktuální petice
Její sourozence tajně popravili, ona je už dvanáct let ve vězení. Pomůžete?
Íránka Maryam Akbari Monfaredová je již téměř dvanáct let nespravedlivě vězněna pouze kvůli svému kontaktu s příbuznými v zahraničí, již jsou členy exilové opoziční organizace Lidoví mudžahedínové. Dne 10. března 2021 byla převezena z věznice Evin v Teheránu do věznice v provincii Semnan, vzdálené přes 200 km od její rodiny, což je v rozporu jak s mezinárodním, tak íránským právem. Od června 2021 ji ve vězení nesmí rodina navštěvovat.
Aktuální počet podpisů: 2921 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International