Po prvních třech neúspěšných hlasováních přijala rada Rada bezpečnosti OSN rezoluci požadující okamžité příměří v Gaze. To by mělo trvat nejméně po dobu měsíce ramadánu, dokument nicméně vyzývá k tomu, aby bylo příměří trvalé.
Předchozí hlasování o rezoluci neuspěla kvůli vetu Spojených států. Ty se hlasování tentokrát zdržely, zbylých 14 států návrh jednohlasně podpořilo. Kromě výzvy k okamžitému příměří volá schálený dokument také po bezpodmínečném propuštění rukojmích a zpřístupnění humanitární pomoci do Pásma Gazy.
„Není čas ztrácet čas. Izraelské úřady musí okamžitě zastavit svou brutální bombardovací kampaň v Gaze a usnadnit dodávky humanitární pomoci. Izrael, Hamás a další ozbrojené skupiny musí také pracovat na zajištění trvalého příměří. Civilní rukojmí musí být okamžitě propuštěni.“
- Agnès Callamard, generální tajemnice Amnesty International
V Pásmu Gazy probíhá v současnosti humanitární katastrofa. Zabito bylo už přes 32 tisíc lidí, izraelské omezení dodávek humanitární pomoci pak zbavilo mnoho dalších přístupu k odpovídajícím potravinám, vodě, hygieně a lékařské pomoci. Rozsáhlé oblasti Pásma Gazy se staly neobyvatelnými kvůli masivnímu bombardování a nejméně 1,8 milionu Palestinců bylo vnitřně vysídleno.
Po rezoluci přijaté Radou bezpečnosti musí následovat mezinárodní polický tlak, který by vedl k okamžitému a komplexnímu zbrojnímu embargu. Takový krok by pravděpodobně vedl k trvalému zastavení bojů a v dlouhodobém horizontu i zlepšení trýznivé situace v Gaze.
„Mezinárodní společenství nyní musí odložit politické hraní stranou a upřednostnit záchranu životů tím, že zajistí, aby rezoluce připravila cestu pro trvalé příměří,“ dodala Callamard.
Hrozba genocidy v Gaze
Na podnět jihoafrické republiky se Mezinárodní soudní dvůr se v současnosti zabývá obviněním, zdali Izrael páchá v Pásmu Gazy genocidu. Už v lednu nicméně tento tribunál Izrael vyzval, aby přijal opatření, která by humanitární situaci v Gaze zlepšila a hrozící genocidě zabránila.
Před genocidou v Gaze varovala také Amnesty International, a to kvůli šokujícímu počtu zabitých Palestinců, rozsáhlému ničení způsobenému izraelským bombardováním a záměrnému odpírání humanitární pomoci v rámci pokračující nezákonné blokády. Alarmující byl rovněž nárůst rasistické a dehumanizující rétoriky některých izraelských vládních představitelů.
Petici Amnesty International požadující příměří, které by ukončilo utrpení civilistů, podpořilo více než milion podpisů.
Další informace naleznete
zde.