© Amnesty International
Jemen: Spravedlnost pro oběti devítiletého konfliktu zůstává v nedohlednu
Článek
Jemen publikován 28.3.2024
Letos uplynulo již devět let od začátku konfliktu v Jemenu. Miliony obyvatel nadále trpí a obě válčící strany selhávají v zajištění spravedlnosti a odškodnění obětí.
Koncem loňského roku se obě strany konfliktu v Jemenu zavázaly ke krokům směřujícím k příměří a zapojily se do mírového procesu pod vedením OSN. Porušování lidských práv ale trvá dál.
Amnesty opakovaně vyzývá mezinárodní společenství, aby zahájilo nezávislé a transparentní vyšetřování. Je nezbytné co nejdříve shromáždit důvěryhodné informace a důkazy o porušování lidských práv a válečných zločinech, které nesmí zůstat beztrestné.
Ačkoliv totiž po uzavření příměří násilí v Jemenu ubylo, stále pokračuje v nepřijatelné míře. Obě strany konfliktu nadále beztrestně páchají nezákonné útoky, zabíjení a omezují pohyb a dodávky nutné pomoci.
„Jemen čelí jedné z nejhorších probíhajících humanitárních krizí na světě a nedávná vojenská eskalace v zemi po náletech USA a Spojeného království na cíle Huthiů riskuje zhoršení již tak vážné situace pro civilní obyvatelstvo.“
- Zástupkyně regionálního ředitele Amnesty pro Střední východ a severní Afriku, Grazia Careccia
Průběžné zprávy Amnesty International ilustrují, jak beztrestnost v Jemenu jen povzbuzuje pachatele porušování lidských práv. Civilní obyvatelé se tak často stávají obětí svévolného zadržování, nuceného mizení nebo mučení. Obránci lidských práv, novináři a další lidé, kteří kritizují tamní orgány, pak čelí nespravedlivým procesům a trestům.
„Nezávislý mezinárodní mechanismus vyvození odpovědnosti je zásadní pro ukončení cyklu beztrestnosti,“ shrunula Grazia Careccia.
Zmařené mezinárodní vyšetřování
V Jemenu probíhá jedna z nejhorších světových humanitárních krizí. Odhadem 4,56 milionu lidí bylo v důsledku konfliktu vysídleno, více než 70 000 lidí, podle údajů UNHCR, ze země uprchlo. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí uvádí, že 18,2 milionů tamních obyvatel potřebuje humanitární pomoc a ochranu. Nejméně 17,6 milionu lidí v současné době čelí nedostatku potravin a výživy, zatímco polovina všech dětí v Jemenu mladších pěti let trpí mírným až těžkým zakrněním v důsledku nedostatku potravin.
V říjnu 2021 členové Rady OSN pro lidská práva (HRC) těsně neschválili rezoluci, která by obnovila mandát Skupiny předních mezinárodních a regionálních odborníků na Jemen (GEE), poté co Saúdská Arábie, podporovaná Spojenými arabskými emiráty, lobbovala u členů HRC, aby hlasovali proti rezoluci. GEE, založená v roce 2017, byla jediným mezinárodním, nestranným a nezávislým vyšetřovacím orgánem, který informoval o porušování a zneužívání lidských práv v Jemenu. Rozpuštění GEE zanechalo mezeru, kterou žádný národní mechanismus, pokud jde o plnění norem nestrannosti, nezávislosti, identifikace obětí a dokumentování zločinů pro budoucí trestní stíhání, nemůže nahradit.
Dne 26. července 2023 více než 40 jemenských organizací občanské společnosti a sdružení obětí a přeživších představilo Jemenskou deklaraci za spravedlnost a usmíření. Dokument zdůrazňuje potřebu postkonfliktního soudního procesu, který by řešil stížnosti jemenského lidu.
Aktuální petice
Čtyři roky vězení jako trest za novinářskou práci. Podpořte podpisem petice jemenského novináře.
Ahmad Maher je 29letý novinář z Jemenu. Kvůli své práci byl uvězněn, mučen a donucen přiznat se k činům, které nespáchal. Po nespravedlivém procesu byl v květnu 2024 odsouzen ke čtyřletému trestu vězení. Podepište petici za jeho propuštění.
Aktuální počet podpisů: 1643 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International