Ropná infrastruktura společnosti Shell v deltě Nigeru znamenala katastrofu pro životní prostředí i tamní obyvatele. Amnesty i další organizace vyzývají nigerijské úřady, aby prodej neschválily. Společnost musí zaplatit spravedlivé odškodnění, stejně jako náklady na vyčištění zamořené oblasti.
Amnesty a další organizace
v otevřeném dopise vyzvaly nigerijskou Regulační komisi pro těžbu ropy, aby nepovoloval prodej prodej těžební společnosti Shell Petroleum Development Company (zkr. SPDC, dceřiná společnost Shellu provádějící ropné operace v Nigérii), společnosti Renaissance Africa Energy, a to do doby, než bude plně vyhodnoceno znečištění životního prostředí, které Shell způsobil svou těžbou v deltě Nigeru, a dokud společnost neposkytne
dostatečné finanční prostředky na odstranění katastrofy a odškodnění tamních obyvatel.
Těžba společnosti Shell v deltě Nigeru probíhala po mnoho desetiletí za cenu závažného porušování lidských práv tamních obyvatel.
Časté úniky ropy z těžební infrastruktury a nedostatečná údržba a postupy při čištění způsobily, že povrchové i podzemní zdroje pitné vody jsou dnes kontaminovány. Toxické látky
zamořily také zemědělskou půdu a rybářská loviště. K tomu všemu se mnozí místní obyvatelé potýkají se zdravotními následky.
„Nyní existuje značné riziko, že společnost Shell odejde s miliardami dolarů z prodeje tohoto podniku, přičemž ti, kteří již byli poškozeni, zůstanou bez odškodnění a budou čelit dalšímu porušování lidských práv a újmám na zdraví.“
- Isa Sanusi, ředitel Amnesty International v Nigérii
Než bude prodej povolen, musí být proto zavedeny záruky, které povedou k rychlému odstranění stávající kontaminace a ochrání lidi před dalším poškozením. Společnost Shell nesmí utéct odpovědnosti za vyčištění této oblasti.
Otevřený dopis navazuje na lednové oznámení společnosti Shell, že souhlasila s prodejem SPDC konsorciu Renaissance. Transakce dosahuje hodnoty až 2,4 miliardy dolarů.
V otevřeném dopise dále stojí, že dohoda zřejmě zdaleka nesplňuje několik regulačních a právních požadavků. Patří mezi ně zjevná absence environmentální studie, která by posoudila požadavky na vyčištění, a vyhodnocení, které by zajistilo vyčlenění dostatečných prostředků na případné vyřazení ropné infrastruktury z provozu – tato částka by pravděpodobně dosáhla několika miliard dolarů. Upozorňuje také na to, že chybí soupis prodávaného hmotného majetku. To je varovný signál, který může naznačovat havarijní stav ropovodů a infrastruktury, z nichž pochází mnoho úniků. Ty měly často ničivé důsledky na zdraví obyvatel a poničily jejich životní prostředí.
Organizace v dopise také upozorňují, že podobné průmyslové prodeje v minulosti mnoho nigerijských obyvatel značně poškodily. Kupující totiž mnohdy neměli dostatek finančních prostředků na účinnou správu infrastruktury, v některých případech ji proto přestaly provozovat úplně. Příkladem je předchozí prodej ze strany společnosti Shell v roce 2010 firmě First Hydrocarbon Nigeria (OML 26), kdy se většinový akcionář kupující společnosti dostal do likvidace a její generální i provozní ředitel byli ve Spojeném království odsouzeni za podvod.