© Mirian Meladze/Anadolu via Getty Images
Gruzie: Policie se musí zodpovídat z použití nepřiměřené síly proti demonstrantům
Článek
Právo na protest Gruzie publikován 23.4.2024
Policie v Gruzii násilně rozehnala pokojnou demonstraci v Tbilisi, kde se protestující shromáždili proti kontroverznímu zákonu o „zahraničním vlivu“. Ten je kritizován za svou podobnost s ruským represivním zákonem o „zahraničních agentech“, který se používá k umlčení nesouhlasu s vládnoucím režim.
„To, čeho jsme byli včera v Tbilisi svědky, byla brutální odplata proti lidem za to, že využili svého práva na pokojný protest. Úřady jednají, jako by bylo jejich výsadou rozhodovat o tom, kdy lidé mohou či nemohou protestovat. Nasazují pořádkové síly, aby protestující rozehnaly a svévolně zatýkaly za použití násilí. Při několika příležitostech byla policie viděna, jak pronásleduje a bije prchající demonstranty, obkličuje je a nemilosrdně mlátí ty, kteří leží na zemi.“
- Denis Krivošejev, zástupce ředitele Amnesty International pro východní Evropu a střední Asii
Aktuální petice
Kvůli ochraně půdy před výstavbou plynovodu jim hrozí vězení. Pomozte obyvatelům národa Wet’suwet’en podpisem petice
Původní obyvatelé národa Wet’suwet’en chrání půdu a vodstvo svých předků před výstavbou plynového potrubí. Kvůli svému nesouhlasu se stavbou jsou sledováni, obtěžováni a zastrašováni kanadskou policií. Několik z nich čeká soud, nebo dokonce vězení. Úřady musejí stáhnout veškerá obvinění proti pokojným protestujícím, kteří pouze využili svá práva na svobodu projevu a shromažďování.
Aktuální počet podpisů: 1506 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International