V Tibetu se upalují lidé, aby upozornili na bezvýchodnou situaci Tibeťanů
Článek
Zastavte mučení Svoboda slova a vězni svědomí publikován 6.3.2012
V sobotu 10. března uplyne 53 let od brutálního potlačení tibetského národního povstání čínskou armádou. Tibeťanům jsou od té doby upírána základní lidská práva a svobody, mniši a mnišky žijí pod stálým čínským dohledem. V současnosti se situace v Tibetu stále zhoršuje a pro mnohé jeho obyvatele se stává bezvýchodnou.
Vězení jako odpověď na nesouhlas
Jakékoli demonstrace a shromáždění za dodržování lidských práv v Tibetu jsou trestány mnohaletým vězením. Nejnověji čínské bezpečnostní síly údajně střílely do tibetských demonstrantů v únoru v provincii Sečuán. Podle nezávislých zdrojů bylo zraněno 36 demonstrantů, jeden zemřel a stav několika dalších je kritický. Celkově šlo o již třetí střelbu do protestujících za poslední dva únorové týdny.
Tibeťané nemohou svobodně vyznávat svou víru. Mnozí obyvatelé zmizeli a nikdo neví o jejich dalším osudu. Největším represím jsou vystaveni mniši a mnišky v klášterech – jsou podrobováni ponižujícím kontrolám, svévolnému zadržování a neustálému oficiálnímu dohledu nad všemi aktivitami, které konají. Z původně několika tisíc klášterů jich v Tibetu zůstaly pouhé necelé dvě desítky.
Do Tibetu nemají přístup žádní nezávislí pozorovatelé, média a dokonce ani pozorovatel OSN.
Příběh mnicha Jigmeho
Podpora lidských práv v Tibetu je přísně trestána i v samotné Číně, což ukazuje příběh bývalého mnicha Jigmeho Gyatsa, za kterého česká pobočka Amnesty vedla kampaň v roce 2011. Jygme Gyatso byl v roce 1996 odsouzen k 15 letům vězení za to, že podpořil požadavek nezávislosti Tibetu a že vyzýval státní autority k dodržování lidských práv. Ve vězení byl několikrát zbit a mučen, protože provolával hesla na podporu dalajlámy. V roce 2005 Jigmeho Gyatsa ve vězení navštívil zvláštní zpravodaj OSN. Po jeho návštěvě čínské úřady zakročily a Jigme byl držen v izolaci a následně byl také hospitalizován. Pracovní skupina OSN pro otázky svévolného zadržování shledala, že je obětí svévolného zadržení a vyzvala k jeho propuštění. Jigme Gyatso je v současné době stále ve vězení, v roce 2004 byl odsouzen na další tři roky, tedy do roku 2014.
Amnesty International v reakci na současnou situaci vyzývá čínskou vládu, aby:
- respektovala základní lidská práva a důstojnost Tibeťanů,
- poskytla informace o aktuálním stavu a místě pobytu jednotlivců, kteří se na protest pokusili upálit a jsou nezvěstní,
- vyhnula se použití síly jako odpovědi na tibetské protesty,
- zveřejnila informace o osudu zmizelých a nezvěstných obyvatel Tibetu,
- ukončila politickou indoktrinaci buddhistických mnichů,
- ukončila de facto trvající válečný stav v Tibetské autonomní oblasti.
Česká pobočka AI připravila na Den Tibetu, 10. března, happening před Velvyslanectvím Čínské lidové republiky v Praze . Přijďte podpořit lidská práva Tibeťanů nebo alespoň podepište petici ZDE
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International