Vlastnictví zbraně je privilegium, ne právo
Článek
Česká republika publikován 20.6.2024
Česko: čtyři masové střelby za posledních 15 let, 1 milion střelných zbraní. Když končí v nezodpovědných rukou, může to způsobit tragédii.
„Amnesty se obává, že deregulace nabývání a držení zbraní může mít závažné dopady na základní lidská práva. Nevoláme po zákazu vlastnit zbraně, mírná česká zbraňová legislativa ale upřednostňuje malou skupinu obyvatel, která zbraně vlastní, před ohroženou většinou. Podle mezinárodních závazků má přitom stát povinnost chránit životy obyvatel před zneužitím střelných zbraní. A to se bez efektivní regulace neobejde,“
zdůrazňuje David Chytil, expert Amnesty International ČR na problematiku zbraní
- Znovuzavedení zkoumání důvodu, z jakého si člověk žádá o zbrojní průkaz. Žádost o zbrojní průkaz na sebeobranu by měla být dostatečně opodstatněná.
- Zavedení opatření ke snížení rizika zneužití střelných zbraní v kontextu domácího násilí. Minulost páchání domácího násilí by měla být dostatečným důvodem pro neudělení/odebrání zbrojního průkazu. Zbraně by měly být automaticky odebrány vykázané osobě.
- Zvážení dalších dílčích opatření, jako například zvýšení věkové hranice pro získání zbrojního průkazu, limitování počtu zbraní a zkrácení platnosti zbrojního průkazu na sebeobranu nebo zvážení zavedení psychologických testů.
- Zbavení české legislativy ideologických formulací, které jsou z právního hlediska nadbytečné a zavádějící a slouží pouze jako záminka k oslabení regulace držení zbraní (např. vypuštění práva bránit se i zbraní v Listině základních práv a svobod a vypuštění práva držet a nosit zbraň v zákoně o zbraních a střelivu).
Aktuální petice
Řekněte českému Parlamentu: Ochrana práva na interrupci patří do ústavy
Každých 23 minut zemře ve světě žena nebo dívka kvůli zákazu nebo výraznému omezení interrupcí ve své zemi. Jedná se o matky, manželky a dcery, které kvůli nedostupnosti základní zdravotní péče zaplatily vlastním životem. V Česku se ochrana reprodukčního zdraví žen zastavila v 80. letech minulého století. Vývoj posledních let i dní však ukazuje, že ochranu tohoto práva je třeba posílit. Česká republika by měla právo na interrupce ukotvit v ústavě a zajistit tak nejvyšší možnou právní ochranu žen a jejich zdraví.
Aktuální počet podpisů: 3654 Náš cíl: 5500
Další zprávy
© Amnesty International