© Private

Za fotku bez oděvu zakrývajícího celé tělo poslal soud aktivistku na 11 let do vězení

  Článek

  Saúdská Arábie publikován 30.6.2024

Manahel al-Otaibi je aktivistka ze Saúdské Arábie. Na sociálních sítích zveřejňovala příspěvky na podporu práv žen, vyfotila se v obchodním centru bez tradičního oděvu zakrývajícího celé tělo. Kvůli svým aktivitám byla několik měsíců držena na neznámém místě. V lednu 2024 ji soud v procesu za zavřenými dveřmi na základě obvinění z terorismu odsoudil k jedenáctiletému trestu vězení.

Dne 16. listopadu 2022 saúdské úřady zatkly 29letou Manahel al-Otaibi. Od listopadu 2023 byla obětí nuceného zmizení. Byla obviněna z porušení zákona proti kybernetické kriminalitě kvůli svým příspěvkům na sociálních sítích na podporu práv žen a také kvůli tomu, že na Snapchatu zveřejnila své fotografie z nákupního centra bez abáji (tradičního volného roucha s dlouhými rukávy). Trestním soudem v Rijádu byl její případ předán Specializovanému trestnímu soudu (SCC), který je zřízen pro soudní řízení trestných činů souvisejících s terorismem. Tento soud je známý tím, že vede hrubě nespravedlivé procesy a vynáší přísné tresty včetně trestu smrti za pokojné projevy na internetu.

V březnu 2018, tedy téměř pět let před zatčením Manahel al-Otaibi, korunní princ Mohamed bin Salman v televizním rozhovoru prohlásil, že „ženy nosí slušné a uctivé oblečení jako muži… To však nijak zvlášť nespecifikuje černou abáju nebo černou pokrývku hlavy. Rozhodnutí je zcela ponecháno na ženě, jaký typ slušného a uctivého oděvu se rozhodne nosit.“

Případem Manahel al-Otaibi se poprvé zabýval trestní soud v Rijádu. Dne 23. ledna 2023 tento soud rozhodl, že mu nepřísluší její případ projednávat, a postoupil věc Specializovanému trestnímu soudu (SCC) v hlavním městě Rijádu. SCC v rámci zákonů proti kybernetické kriminalitě a terorismu běžně používá vágní ustanovení, která ztotožňují pokojný projev s „terorismem“. Amnesty International zdokumentovala, jak jsou všechny fáze soudního procesu u SCC doprovázeny systematickým porušováním lidských práv. Specializovaný trestní soud ji 9. ledna 2024 v tajném procesu na základě obvinění z terorismu uložil jedenáctiletý trest.

Podepište petici za její propuštění!


Aktuální petice

  Saúdská Arábie

Jejich zločin? Hájily svá práva. Teď jsou ve vězení a hrozí jim vysoké tresty

13. března 2019 začal v Rijádu soudní proces s jedenácti ženami zadržovanými od května 2018 ve vazbě bez jakéhokoliv obvinění.

 

Aktuální počet podpisů: 2017 Náš cíl: 2500

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...