Bloggerovi ze Saúdské Arábie hrozí trest smrti
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí publikován 29.2.2012
Saúdský básník, bývalý komunista a prodemokratický aktivista Hamza Kashgari čelí obvinění z odpadlictví od víry kvůli poznámkám na Twitteru, za které mu v Saudské Arábii hrozí trest smrti.
Jeho výroky byly označeny za urážlivé vůči proroku Mohamedovi. Kahgari odletěl do Malajsie, odkud měl v úmyslu pokračovat na Nový Zéland. Den poté, co opustil zemi, saúdský král Abdulláh nařídil ministerstvu vnitra jeho zatčení.
Hamza Kashgari byl zadržen 9. února na letišti v Kuala Lumpur. Malajské úřady proti němu nevznesly žádné konkrétní obvinění a držely ho na neznámé místě bez přístupu k právnímu zástupci. Přes protesty místních i mezinárodních organizací byl 12. února vydán do Saúdské Arábie, kde je od svého návratu držen v centru zadržení ministerstva vnitra v Rijádu. Byl mu dovolen kontakt s rodinou.
V Saudské Arábii hrozí trest smrti za řadu přečinů včetně odpadlictví od víry a čarodějnictví. Kriminalizace odpadlictví od víry se neslučuje se svobodou myšlení, svědomí a náboženství zakotvených v článku 18 Všeobecné deklarace lidských práv. Trestný čin „čarodějnictví” není v zákoně definován a byl již mnohokrát použit jako nástroj potlačování svobody. V roce 2011 byli dva lidé popraveni za čarodějnictví. Amnesty International zaznamenala také případy poprav za „protiislámské výroky”.
Soudní řízení v Saúdské Arábii nedosahuje mezinárodního standartu pro spravedlivý soudní proces. Obžalovaní mají zřídka přístup k právnímu zástupci a často nejsou informováni o tom, jak se jejich případ vyvíjí. Mnozí jsou obviněni a odsouzeni pouze na základě vynuceného přiznání.
Amnesty International považuje Hamzu Kashgariho za vězně svědomí, protože byl zatčen pouze kvůli vyjádření svých osobních postojů. Je mu upíráno právo na svobodu slova i právo na svobodu náboženského vyznání. Jeho zatčení, zadržování a případné odsouzení je neslučitelné se základními lidskými právy zakotvenými v mezinárodních úmluvách.
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2724 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International