© Private
Dobrá zpráva: Íránskému rapperovi Toomaji Salehimu již nehrozí trest smrti
Článek
Trest smrti Írán publikován 30.7.2024
Íránský Nejvyšší soud zrušil 22. června 2024 rozsudek trestu smrti pro Toomaje Salehiho, a poslal případ na přezkum k soudu nižší instance.
Íránský rapper a disident byl v dubnu 2024 odsouzen k trestu smrti Revolučním soudem v Esfahánu za podporu protestů „Woman, Life, Freedom“ a za sdílení příspěvků kritizujících íránskou vládu na sociálních sítích. Toomaj Salehi si během zcela nespravedlivě vedeného procesu opakovaně stěžoval na mučení, konkrétně na elektrošoky, výhružky smrtí, bití, zlomeniny kostí a poškození zraku. Jeho stížnosti ale byly íránskými úřady ignorovány.
Úřady Salehiho zatkly 30. října 2022. Měsíc byl držen na neznámém místě, poté byl převezen do věznice v Esfahánu. Po propuštění na kauci v listopadu 2023 Salehi ve videu uvedl, že byl během zadržení mučen. Mimo jiné hovořil o bití, psychickém týrání a podávání injekcí s neznámými látkami. Zároveň mu byla odepřena adekvátní lékařská péče.
V červenci 2023 byl rapper odsouzen k 18 letům a 9 měsícům odnětí svobody a 40 ranám bičem. Nejvyšší soud v listopadu 2023 tento rozsudek zrušil a nařídil nový proces. V lednu 2024 Revoluční soud přidal nové obvinění a v dubnu 2024 byl umělec odsouzen k trestu smrti.
Informace o zrušení trestu smrti je skvělou zprávou. Toomaj Salehi ale stále neprávem zůstává za mřížemi. Amnesty International íránské úřady vyzývá k jeho okamžitému a bezpodmínečnému propuštění. Toomaj Salehi nesmí být vězněn za pokojné uplatňování svých lidských práv, a je nepřípustné, aby byla jeho další lidská práva za mřížemi neustále porušována.
Aktuální petice
Írán odsoudil k trestu smrti humanitární pracovnici a aktivistku. Zastaňte se jí podpisem petice
Írán po hrubě nespravedlivém procesu odsoudil k trestu smrti kurdskou aktivistku a humanitární pracovnici Pakhšan Azizi. Azizi, která pomáhala vysídleným ženám a dětem v severovýchodní Sýrii, čelí popravě na základě obvinění z „členství ve skupinách usilujících o ozbrojené povstání“. K přiznání byla donucena mučením. Je držena v nechvalně proslulé věznici Evín a není jí umožněn kontakt s rodinou ani právníky. Podepište petici za její propuštění.
Aktuální počet podpisů: 104 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Maung Sawyeddollah
© AFP via Getty Images
© Amnesty International Taiwan