Pro řadu žen a dívek je interrupce nutnou součástí zdravotní péče. Přesto je jim v mnoha zemích nadále upírána a těm, kteří za ni bojují, hrozí nespravedlivé tresty. Amnesty proto spouští celosvětovou kampaň za právo na přístup k bezpečné interrupci. Přidejte se k nám!
Interrupce, tedy umělé přerušení těhotenství, je běžným medicínským zákrokem. Po celém světě ho ročně vyžadují miliony žen a dívek*. V některých zemích je tato procedura dostupná, v jiných však těhotné čelí stigmatizaci, zákazům a překážkám. Mnoho žen je proto nuceno vyhledat a podstoupit interrupci nelegálně – často v improvizovaných a nebezpečných podmínkách. Odhaduje se, že každý rok se uskuteční 25 milionů nebezpečných potratů, z nichž velká většina je v rozvojových zemích. Často mohou vést k fatálním následkům, jako je úmrtí či vážné zranění matky.
Svět má dnes za sebou 60 let pokroku na poli přístupu k bezpečným interrupcím a podle řady výzkumů má její legalizace podporu většiny veřejnosti v zemích globálního severu i jihu. Navzdory tomu v řadě států dnes tlak proti interrupcím sílí. A objevují se zákony, které přístup k nim ztěžují, a to od podmínečných omezení až po úplné zákazy. V některých zemích, jako je Rovníková Guinea a Zambie, je za interrupci či napomáhání k ní udělováno dokonce doživotní vězení. K omezování práv žen na interrupci ale dochází i v zemích, které jsou nám mnohem blíž.
Trest za pomoc
Nejen ženy, které interrupci podstoupí, ale i ti, kteří jim pomáhají, čelí často útokům a perzekucím. V některých zemích, jako je Polsko, Spojené státy, či Maroko, je interrupce i pomoc k ní kriminalizována.
Právě Polskem, kde jsou interrupce povoleny jen ve velmi specifických případech, nedávno otřásl případ aktivistky Justyny Wydrzyńské. Jednoho dne se na ni obrátila s prosbou o pomoc žena, která čekala dítě se svým násilnickým partnerem. Justyna ji proto poskytla vlastní potratové pilulky, které jsou v jiných zemích Evropy legální. Manžel ženy ale vše nahlásil na policii a Justyna byla odsouzena k osmi měsícům veřejně prospěšných prací.
Dokonce i v evropských zemích, kde je interrupce legální, čelí ženy překážkám a stigmatizaci. A to zejména kvůli náboženskému a konzervativnímu založení tamní společnosti. Například v Severním Irsku se opakovaně stalo, že zdravotnický personál odmítl interrupci provést kvůli vlastnímu náboženskému přesvědčení. To spolu s omezenou dostupností zdravotnických služeb nutí mnoho tamních žen cestovat za interrupcí do sousední Anglie. Pro řadu z nich je však taková cesta však finančně nedostupná.
Zapojte se do kampaně
Amnesty věří, že každý člověk by měl mít právo svobodně rozhodovat o svém těle a své budoucnosti. Právo na interrupci jasně vyplývá z práva na lékařskou péči, které lidem zaručuje Všeobecná deklarace lidských práv již od roku 1948.
Nová kampaň Amnesty chce proto mobilizovat lidi po celém světě a dát najevo, že právo na bezpečné interrupce je lidské právo. Do naší kampaně se můžete zapojit různými způsoby –
vyberte si na našem Instagramu některou z 10 výzev a dejte světu najevo, že vám tlak na omezování interrupcí není lhostejný.
„Vzhledem k rozšířeným protipotratovým narativům a protipotratové politice a legislativě, která se v některých zemích prosazuje, se musíme ozvat. Jak v zájmu těch, kteří potřebují interrupční péči, tak těch, kteří ji poskytují. Naše solidarita a podpora musí být hmatatelná, jednoznačná a viditelná,“ sdělila k zahájení kampaně Agnès Callamard, generální tajemnice Amnesty International.
* Interrupci však mohou potřebovat všichni, kdo jsou schopni otěhotnět – tedy i intersex či trans lidé a další osoby s rozličnými genderovými identitami.