© JUAN CARLOS CISNEROS/AFP via Getty Images
Napjatá situace v Peru: Protesty a lidská práva v ohrožení
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Peru publikován 24.10.2024
Politická krize v Peru, která začala v prosinci 2022, stále vyvolává protesty napříč zemí. Odpovědí vlády na demonstrace byla brutalita, která vedla k úmrtí desítek lidí a vyvolala obavy ohledně lidských práv.
V posledních měsících se Peru potýká s narůstajícími protesty, které jsou reakcí na politickou krizi a nespokojenost s vládou prezidentky Diny Boluarte. Od počátku protestů došlo k úmrtí více než 50 lidí, většinou v důsledku zásahů bezpečnostních sil, které byly obviněny z použití nadměrné a neúměrné síly vůči demonstrantům.
Mezinárodní lidskoprávní organizace zdokumentovaly řadu případů porušování lidských práv, včetně nelegálního použití síly, které vedlo k úmrtím a zraněním protestujících. Vláda čelí rostoucímu tlaku ze strany mezinárodních aktérů, aby byla zajištěna odpovědnost za tyto činy a aby byla posílena ochrana lidských práv.
I přes mezinárodní odsouzení nadále probíhají operace bezpečnostních sil v oblastech, kde jsou protesty nejintenzivnější. Znepokojivý je také nedostatek odpovědnosti a transparentnosti ze strany vlády, která často zlehčuje závažnost situace a obviňuje demonstranty z extremismu. Tato situace vyvolává obavy nejen o bezprostřední bezpečnost protestujících, ale také o dlouhodobou stabilitu a demokratické hodnoty v zemi.
Vzhledem k pokračujícímu násilí a nátlaku ze strany státních orgánů se mnozí obávají, že lidská práva v Peru budou i nadále ohrožena, pokud nedojde k okamžitým a účinným reformám.
Aktuální petice
Při protivládních protestech zemřely v Peru desítky lidí. Pomůžete?
V Peru od prosince 2022 probíhají protesty kvůli vleklé politické krizi. Po incidentu ve městě Juliaca 9. ledna 2023, kdy zemřelo přinejmenším osmnáct lidí, si protesty vyžádaly již na padesát obětí. Desítky dalších protestujících byly zraněny. Připojte svůj podpis k petici a požadujte okamžité zastavení používání nepřiměřeného násilí proti pokojným protestujícím.
Aktuální počet podpisů: 340 Náš cíl: 2000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International