© AFP via Getty Images

Humanitární krize v Myanmaru: Pokračující násilí a porušování lidských práv

  Článek

Situace v Myanmaru se v posledních měsících zhoršila. Po vojenském převratu v únoru 2021 pokračují masivní represe, které vedly k úmrtí tisíců civilistů a masovému vysídlení obyvatelstva. Humanitární krize eskaluje, zatímco armáda nezastavuje své letecké údery a násilí.

Od vojenského převratu v Myanmaru, který se odehrál 1. února 2021, se situace v zemi neustále zhoršuje. V posledních měsících bylo zatčeno přes 16 000 lidí, a více než 700 000 obyvatel muselo opustit své domovy v důsledku eskalace násilí a konfliktů. Armáda obnovila popravy a provádí letecké údery, které mají devastující dopady na civilní obyvatelstvo, včetně zničení škol a zdravotnických zařízení.

 

Podle posledních zpráv zemřelo více než 2 391 lidí, včetně mnoha nevinných civilistů, na následky leteckých útoků a jiných forem násilí. Humanitární organizace varují, že potřeby v oblastech zasažených konfliktem, jako je jídlo, zdravotní péče a základní služby, stále narůstají. Například v Kachinském a Čínském státě, kde se boje intenzivně rozhořely, bylo nuceně vysídleno přibližně 1,8 milionu lidí.

 

Znepokojující je také situace v Rakhinském státě, kde byly hlášeny smrtelné útoky na civilisty, včetně bombardování a útoků dronů. Tato situace vyvolává obavy nejen o bezprostřední bezpečnost obyvatel, ale také o dlouhodobou stabilitu a dodržování lidských práv v Myanmaru. Mezinárodní společenství varuje, že pokud se situace nezmění, humanitární krize se prohloubí a ohrozí životy dalších tisíců lidí.

 

Humanitární agentury a organizace se snaží poskytnout pomoc, avšak uzavření některých hraničních přechodů a rostoucí násilí situaci komplikují. Bez mezinárodní pomoci a tlaku na vládu je pravděpodobné, že se situace v Myanmaru bude i nadále zhoršovat.

 

Aktuální petice

  Myanmar

Zatýkání, mučení a věznění protestujících, nálety na civilisty nebo obnovené popravy. Situace v Myanmaru se nezlepšila. Pomůžete?

Myanmarská armáda je u moci od vojenského převratu v únoru 2021. V zemi bylo obnoveno provádění poprav a nejméně 16 000 lidí bylo zatčeno. Letecké nálety proti skupinám obyvatelstva způsobily smrt více než 2 300 civilistů a donutily statisíce lidí k opuštění svých domovů. Zahraniční společnosti nadále dováží do země letecké palivo, které armáda zneužívá pro letecké údery. Přidejte se k petici a požadujte zesílení tlaku mezinárodního společenství na Myanmar.

 

Aktuální počet podpisů: 1775 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...