© AFP/Getty Images
Írán popravil novináře Džamšída Šarmahda
Článek
Trest smrti Írán publikován 29.10.2024
Novinář a disident Džamšíd Šarmahd byl v Íránu popraven po vykonstruovaném procesu, ve kterém byl obviněn z terorismu a odsouzen k trestu smrti. Ve vězení čelil mučení a neměl přístup k rodině ani lékařské péči.
Íránské úřady oznámily, že 27. října 2024 vykonaly trest smrti nad Džamšídem Šarmahdem, německo-íránským občanem. Podle íránských státních médií byl Šarmahd obviněn z „vedení teroristické operace“ a ze spáchání činu označeného jako „korupce na zemi“. Šarmahd měl stát v čele skupiny Tondar, opoziční organizace se sídlem v USA, která usiluje o návrat monarchie svržené íránskou revolucí v roce 1979. Jeho rodina však tvrdí, že v organizaci působil pouze jako mluvčí a spravoval webové stránky, které skupina využívala ke zveřejňování svých prohlášení. Veškerá další obvinění odmítal.
Šarmahd žil s rodinou v USA, než jej íránské úřady v roce 2020 zadržely během operace, o níž nesdělily žádné bližší informace. Pravděpodobně byl unesen íránskými agenty v Dubaji a převezen do Íránu přes Omán. Ředitel skupiny Íránská lidská práva Mahmood Amiry-Moghaddam kritizoval způsob, jakým byl Šarmahd zatčen, odsouzen a popraven, a označil celý proces za hrubé porušení mezinárodního práva.
Šarmahd byl v Íránu obviněn z přípravy 23 teroristických útoků, z nichž pět mělo být údajně úspěšných, včetně bombového útoku v mešitě v Šírázu v roce 2008, při němž zahynulo 14 lidí. Íránská státní média dokonce zveřejnila video, na kterém Šarmahd s páskou přes oči přiznává svou vinu. Amnesty ale z důvěryhodných zdrojů zjistila, že k přiznání byl novinář donucen a ve vazbě čelil mučení. Zhubl 20 kg a zůstaly mu jen dva zuby.
Aktuální petice
Írán odsoudil k trestu smrti humanitární pracovnici a aktivistku. Zastaňte se jí podpisem petice
Írán po hrubě nespravedlivém procesu odsoudil k trestu smrti kurdskou aktivistku a humanitární pracovnici Pakhšan Azizi. Azizi, která pomáhala vysídleným ženám a dětem v severovýchodní Sýrii, čelí popravě na základě obvinění z „členství ve skupinách usilujících o ozbrojené povstání“. K přiznání byla donucena mučením. Je držena v nechvalně proslulé věznici Evín a není jí umožněn kontakt s rodinou ani právníky. Podepište petici za její propuštění.
Aktuální počet podpisů: 103 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© AFP via Getty Images
© Amnesty International Taiwan
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images