© Private

Nositelka Nobelovy ceny za mír Narges Mohammadiová je v nemocnici

  Článek

Nositelka Nobelovy ceny za mír a vězněná íránská aktivistka Narges Mohammadiová byla po devíti týdnech odpírání zdravotní péče převezena do teheránské nemocnice. Podle jejího manžela sehrála v jejím převozu klíčovou roli podpora mezinárodních lidskoprávních organizací a médií.

Narges Mohammadiová, nositelka Nobelovy ceny za mír a významná íránská lidskoprávní aktivistka byla 27. října 2024 podle jejího manžela Takího Rahmáního převezena do nemocnice v Teheránu. Rahmání, který žije v exilu ve Francii, sdělil Rádiu Svobodná Evropa, že k hospitalizaci došlo po více než dvouměsíční snaze, kdy úřady jeho ženě odpíraly potřebnou zdravotní péči, přestože trpí vážným srdečním onemocněním.

 

Rahmání uvedl, že na zdraví Mohammadiové se podepsaly roky věznění, včetně dlouhých období strávených na samotce. V současnosti si odpykává třináctiletý trest v nechvalně proslulé teheránské věznici Evin za údajné šíření propagandy. Do nemocnice se podle něj dostala i díky podpoře mezinárodní komunity a neustálého úsilí lidskoprávních organizací.

 

Dvaapadesátiletá Mohammadiová loni obdržela Nobelovu cenu za mír za svůj nenásilný boj za práva íránských žen a dívek a kampaň proti trestu smrti. Prestižní ocenění za ni v prosinci v norském Oslu převzaly její děti, které přečetly její vzkaz napsaný přímo ve vězení. Svých aktivit na podporu lidských práv se nevzdala ani ve vězení. V srpnu 2024 byla hrubě zbita dozorci kvůli účasti na pokojném protestu proti trestu smrti, který proběhl přímo v prostorách věznice.

 

Další informace o případu Narges najdete přímo u její petice.

Aktuální petice

  Írán

18 let vězení, mučení a špinavé cely. Takhle Írán trestá pokojné aktivisty

Íránská aktivistka v oblasti pracovních práv Sepideh Gholianová a její kolega Esmail Bakhshi byli v listopadu 2018 zadrženi jenom proto, že se zúčastnili pokojného protestu na podporu zaměstnanců, kterým firma nevyplácela mzdy. Po svém propuštění na kauci veřejně prohlásili, že byli ve vazbě mučeni policií. Kvůli tomu byli znovu uvězněni a po nespravedlivém soudním procesu byli oba odsouzeni k dlouhým trestům.

Aktuální počet podpisů: 1297

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...