© Amnesty International
Írán pokračuje v odvetných tělesných trestech, Amnesty považuje podobné praktiky za mučení a požaduje jejich ukončení
Článek
Zastavte mučení Írán publikován 30.8.2024
V íránském trestním systému nadále přetrvávají kruté tělesné tresty podle zásady „oko za oko“. Amnesty International v roce 2023 opět upozornila na plánované vykonání trestů oslepení u několika odsouzených, přičemž zhoršující se situace lidských práv v Íránu vyvolává mezinárodní kritiku.
V Íránu nadále probíhá praxe odvetných tělesných trestů známá jako „qisas,“ která zahrnuje amputace, bičování a dokonce i oslepení. Tresty, vycházející z islámského práva šaría a principu „oko za oko“, jsou íránskými autoritami považovány za přiměřené. V roce 2023 Amnesty International informovala o případech tří vězňů, jejichž rozsudky oslepení byly postoupeny do věznice v Teheránu. Přesun do hlavního města je nezbytný, protože provinční věznice nejsou pro takové zákroky vybavené.
Írán jako signatář Mezinárodního paktu o občanských a politických právech by měl tyto praktiky zakázat, neboť tělesné tresty tohoto typu jsou považovány za formu mučení, kterou mezinárodní právo jednoznačně odsuzuje. Navzdory těmto závazkům však v Íránu dochází k nárůstu výkonu těchto rozsudků, což podle lidskoprávních organizací představuje neustálé a vážné porušování lidských práv.
Amnesty vyzývá íránské úřady k okamžitému zastavení trestů oslepení a dalších tělesných trestů, které považuje za nelidské a v rozporu s lidskou důstojností.
Aktuální petice
Tři lidé z Íránu jsou v ohrožení soudem nařízeného oslepení. Pomůžete?
Třem vězňům – dvěma mužům a jedné ženě – bezprostředně hrozí soudem nařízené oslepení jako trest na základě zásady qisas neboli „oko za oko“. Odsouzení již kvůli tomu byli přemístěni do věznice v Teheránu, která je na výkon podobných trestů vybavena. Pomozte nám zastavit tento nelidský trest.
Aktuální počet podpisů: 1862 Náš cíl: 2500
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International