© Private
Protesty v Íránu po smrti Mahsy Amíní stále přetrvávají, přestože úřady pokračují v represích
Článek
Moje tělo moje práva Írán publikován 6.11.2024
Protestní hnutí, které vypuklo po tragické smrti Mahsy Amíní v září 2022, pokračuje i v roce 2024, přičemž íránské bezpečnostní složky neustále zvyšují tlak na občanskou společnost. Aktivisté, novináři a rodiny obětí čelí věznění a výhrůžkám. Protesty však stále zůstávají symbolem boje za práva žen a proti autoritářskému režimu.
Protesty v Íránu, které vypukly po smrti Mahsy Amíní, 22leté íránské ženy, která zemřela po zatčení "mravnostní" policií v září 2022, i nadále přetrvávají i v roce 2024. Tragédie, která se stala symbolem odporu proti povinnému nošení hidžábů a brutálnímu zacházení s ženami, vyvolala vlnu protestů po celé zemi. Íránská vláda však na tyto protesty odpověděla tvrdými represivními opatřeními.
Bezpečnostní složky nadále používají nezákonné a nepřiměřené násilí proti demonstrantům, včetně použití ostrých nábojů, slzného plynu a vodních děl. Protesty se neomezují pouze na ženy, ale i na aktivisty a novináře, kteří se snaží šířit informace o brutálním zásahu proti demonstrantům. Významná část protestujících čelí perzekuci či věznění, přičemž režim se snaží omezit přístup k internetu a potlačit informace o těchto represích.
Mahsy Amíní se stala symbolem širšího boje za práva žen a proti autoritářskému režimu, který neustále čelí tlaku ze strany domácího i mezinárodního společenství. Ačkoli vláda ve své represivní politice neustává, protesty ukazují, že odpor vůči těmto praktikám zůstává silný, ať už v zemi, nebo v exilu.
Další informace najdete přímo u petice.
Aktuální petice
Brutální potlačování protestů v Íránu po smrti mladé ženy nadále pokračuje. Pomozte ho zastavit
Rozsáhlé protesty v Íránu vyvolané smrtí 22leté Mahsy Amíní jsou brutálně potlačovány íránskými bezpečnostními silami. Přidejte se k výzvě k jejich zastavení.
Aktuální počet podpisů: 4474 Náš cíl: 5000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International