Amnesty k lídrům na COP29: Je čas na férové financování a definitivní konec fosilních paliv
Článek
Byznys a lidská práva publikován 11.11.2024
V Ázerbájdžánu dnes začíná Konference OSN ke změně klimatu (COP29).
„Pokud dnes nepřijmeme odvážná a společná opatření, bude svět zítřka stále méně obyvatelný.“
- Agnes Callamard, generální tajemnice Amnesty Intenrational
Ničivá sucha, požáry, povodně a bouře se už nyní stávají běžnou součástí života. Jejich intenzita roste a společně s ní i počet obětí, zničených domovů a hladem a migrací postižených lidí. I když katastrofu ještě lze odvrátit, podle Callamard už nesmíme ztratit ani minutu.
Hlavní požadavky COP29: Konec fosilních paliv a spravedlivé financování
Státy by měly na COP29 pokračovat ve svých závazcích z COP28 a urychlit přechod na bezuhlíkovou ekonomiku. Amnesty navrhuje jasný cíl – minimálně bilion dolarů ročně pro klimatické financování a spravedlivý přechod k čisté energii v zemích s nižšími příjmy. I když částka může působit vysoká, náklady na nečinnost jsou nevyčíslitelné.
Jako největší producenti emisí nesou bohaté země největší odpovědnost za klimatickou krizi. Musí proto splnit své sliby a zvýšit financování jak pro adaptaci na klimatické změny, tak pro Fond na kompenzaci ztrát a škod, který pomůže nejvíce ohroženým komunitám.
Ochrana lidských práv a bezpečnost na COP29 v Ázerbájdžánu
COP29, která se koná v Ázerbájdžánu od 11. do 22. listopadu, přivítá přes 190 zemí. Amnesty bude mít na místě delegaci a žádá mimo jiné účastníky konference o důraz na ochranu lidských práv v zemi, zejména svobody projevu a protestu. Ázerbájdžán musí ukončit útoky na občanskou společnost. „Účastníkům COP29 musí být zajištěna práva a bezpečnost, a to i tváří v tvář vlivu průmyslu fosilních paliv,“ zdůrazňuje Callamard.
V říjnu 2024 vydala Amnesty International briefing s doporučeními pro UNFCCC a Pařížskou dohodu, ve kterém zdůrazňuje naléhavou potřebu výrazně zvýšit veřejné financování klimatu pro nejvíce potřebné země a komunity. Amnesty vyzývá delegáty COP29 a sekretariát UNFCCC, aby:
- Postavili lidská práva do středu klimatických rozhodnutí – zajistili, aby přechod k čisté ekonomice chránil práva na život, zdraví, práci a důstojné životní prostředí.
- Masivně navýšili klimatické financování, zejména formou grantů, nikoli půjček, přičemž nejvíce by měly přispět země zodpovědné za emise.
- Zavázali se k rychlému a spravedlivému ukončení fosilních paliv, bez závislosti na neověřených technologiích.
- Vypracovali nové národní příspěvky respektující lidská práva, zaměřené na udržení globálního oteplování pod 1,5 °C.
- Ochránili právo na svobodu projevu, shromažďování a protestu a omezili vliv lobbistů za fosilní paliva na COP29.
COP29 je klíčovou příležitostí pro lídry světa – dokážou najít společnou cestu k ochraně klimatu a respektování lidských práv? Budeme to pozorně sledovat.
Aktuální petice
Vyzvěte FIFA, aby odpískala zneužívání migrujících pracovníků v Kataru
Mistrovství světa ve fotbale 2022 je jednou z nejočekávanějších sportovních událostí příštího roku. Přestože by se světový šampionát neobešel bez lidí, kteří kvůli němu do Kataru přijeli za prací, mnozí z nich na vlastní kůži zažívají zneužívání a vykořisťování ze strany zaměstnavatelů i státu. Amnesty International proto vyzývá Mezinárodní fotbalovou federaci (FIFA), aby využila svého vlivu a pomohla zastavit vykořisťování pracovníků.
Aktuální počet podpisů: 1555 Náš cíl: 3000
Další zprávy