Ruské údery na Ukrajině nadále zabíjejí a zraňují děti. Dají se přirovnat k válečným zločinům.
Článek
Zbraně pod kontrolou Ukrajina publikován 18.11.2024
Amnesty International upozorňuje na přetrvávající tíživou situaci dětí na Ukrajině, které jsou i nadále zabíjeny a zraňovány při ruských leteckých útocích, včetně případů, které se rovnají válečným zločinům.
Amnesty ověřila, že v roce 2024 došlo k sedmnácti úderům, které si vyžádaly dětské oběti. Terénní výzkum odhalil, že ruské síly se záměrně zaměřily na civilisty a civilní infrastrukturu. V prohlášení se znovu objevily výzvy, aby byli pachatelé nezákonných útoků a válečných zločinů postaveni před soud, a aby byla poskytnuta náprava všem obětem válečných zločinů spáchaných při ruské agresi.
„Děti jako jedna z nejzranitelnějších skupin v každé společnosti mají podle mezinárodního humanitárního práva zvláštní ochranu. Přesto jsme stále svědky jejich zabíjení a zranění v oblastech daleko od frontové linie, včetně oblastí s nulovými vojenskými cíli.“
- Patrick Thompson, výzkumný pracovník Amnesty International pro Ukrajinu
„Údery, které Amnesty International letos
zdokumentovala, včetně nechvalně proslulého útoku na největší ukrajinskou
dětskou nemocnici v Kyjevě, byly válečnými zločiny připomínajícími první dny
plné invaze, kdy ruské síly bombardovaly porodnici a divadelní sál v Mariupolu.
Civilisté a civilní objekty, včetně nemocnic, které požívají zvláštní ochrany,
jsou i nadále terčem nezákonných útoků, při nichž je zabíjeno a zraňováno stále
více dětí," dodal Thompson.
Pokračující útoky na děti představují válečné zločiny
Organizace dokumentující civilní škody na Ukrajině se shodují, že v roce 2024 došlo k výraznému nárůstu civilních obětí, včetně dětí. Údaje, včetně těch, které zveřejnil Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR), naznačují, že léto 2024 bylo pro děti na Ukrajině obzvláště smrtícím obdobím. Digitální ověřovací sbor Amnesty International ověřil více než 120 videí a snímků útoků na děti v roce 2024 a další výzkum provedli experti přímo na místě.
Při útoku z 8. července zasáhla ruská řízená střela Kh-101 dětskou nemocnici Ochmatdyt v Kyjevě. Způsobila obrovské škody, zabila dva lidi a zranila více než sto dalších, včetně dětí.
Oleg Golubčenko, chirurg, který v nemocnici v době útoku operoval dítě, řekl: „Když jsem se probral, všechno kolem bylo v troskách. I já jsem byl zraněný - cítil jsem teplo po celém těle a viděl jsem, že krvácím, ale ruce a nohy mi fungovaly a dýchal jsem. Trochu jsem se odplazil a viděl jsem, že dítě je v pořádku, i když zařízení bylo zničené.“
Amnesty ověřila 14 snímků a šest videí zachycujících raketový útok na Okhmatdyt a jeho následky. Snímky ukazují vážné poškození nemocničních oddělení, rozbitá okna a trosky, stejně jako krvavé skvrny. Nepodařilo se nám najít žádné důkazy o přítomnosti ukrajinských vojáků v rozlehlém nemocničním komplexu ani v jeho bezprostřední blízkosti. Samotná velikost nemocnice fakticky vylučuje možnost, že by silná řízená střela s údajnou přesností 5 až 20 metrů mířila na jiný cíl.
„Hlášený nárůst útoků proti civilistům a civilních obětí je děsivou připomínkou toho, že ruská agrese proti Ukrajině pokračuje s obrovskými lidskými ztrátami. Protiprávní útoky, zejména ty, které zraňují děti, mají za cíl zasít strach a paniku mezi civilní obyvatelstvo. Pocit beztrestnosti, kterému se pachatelé těší, musí skončit. Je na mezinárodním společenství, aby zajistilo, že budou postaveni před soud. Bez odpovědnosti budou tyto útoky pouze pokračovat,“ varoval Patrick Thompson.
Pozadí
Rostoucí počet zabitých a zraněných civilistů jak na vládou kontrolované Ukrajině, tak na Ruskem okupovaných a ruských územích, je přímým důsledkem ruské agresivní války proti Ukrajině, která je podle mezinárodního práva zločinem.
Podle údajů OHCHR došlo k přibližně 89 % incidentů s civilními obětmi na územích kontrolovaných Ukrajinou. Amnesty ale není schopna nezávisle ověřit počet dětí, které ruské zdroje uvádějí jako zabité, ani potvrdit spolehlivost těchto informací nebo údajné připsání těchto útoků ukrajinským silám.
Přímé útoky na civilisty nebo civilní objekty jsou válečnými zločiny. Nerozlišující útoky, včetně útoků výbušnými zbraněmi na obydlené oblasti, jsou porušením mezinárodního humanitárního práva. Nerozlišující údery, při nichž jsou zabiti nebo zraněni civilisté, představují válečné zločiny. Amnesty International zdokumentovala od února 2022 řadu případů, kdy ruské síly prováděly na Ukrajině nerozlišující útoky, které měly za následek tisíce civilních obětí. Přinesla taky důkazy o dalších válečných zločinech, včetně mučení, sexuálního násilí a neoprávněného zabíjení.
Všechny osoby odpovědné za zločiny podle mezinárodního práva musí být postaveny před soud ve spravedlivém soudním řízení a oběti musí mít možnost uplatnit svá práva na pravdu, spravedlnost a odškodnění.
Aktuální petice
Zdravotní sestřička z Krymu si odpykává sedmiletý trest, hrozí jí další vězení za vlastizradu a nutně potřebuje lékařskou péči. Pomůžete?
Irina Danilovič (Irina Danilovich) je zdravotní sestra z Ruskem okupovaného Krymu. Otevřeně kritizovala systém zdravotní péče na Krymu a odsuzovala politicky motivované stíhání obránců lidských práv. Za to byla ve vykonstruovaném procesu odsouzena k sedmi letům vězení. Ve vězení je jí odpírána zdravotní péče a její zdravotní stav je vážný. Pomozte jí podpisem petice.
Aktuální počet podpisů: 1192 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International