© Przemysław Stefaniak/Amnesty International

Pište a promítejte proti bezpráví. Maraton psaní dopisů a Jeden svět spojují síly

  Článek

Maraton psaní dopisů publikován 20.11.2024

Maraton psaní dopisů je v plném proudu. Zpestřete si svou dopisní akci promítáním jedinečných dokumentárních snímků z festivalu Jeden svět, který se rozhodl letošní Maraton podpořit. Není ale na co čekat, největší dopisní lidskoprávní akce na světě totiž vrcholí už v polovině prosince.

Statisíce dopisů, tisíce dopisových akcí a několik osvobozených vězňů svědomí – to jsou dosavadní výsledky Maratonu psaní dopisů. Zapojte se do letošního ročníku, který právě probíhá. Přidáte se tak k milionům lidí po celém světě, jejichž dopisy mohou nespravedlivě vězněným otevřít cestu ke svobodě.  

Jak to funguje? Jednoduše – miliony ručně psaných dopisů zaplaví kanceláře mocných po celém světě v takovém množství, že je nemohou ignorovat. Pozitivní změny, například propuštění vězněných, zpřístupnění lékařské péče nebo zkrácení trestu, se podaří dosáhnout zhruba u každého třetího případu. Pro lidi, za které dopisy píšeme, pak představuje tato akce jasný signál, že na svůj boj za lidská práva nejsou sami.  

Maraton psaní dopisů je také ideální příležitostí k setkání s blízkými. Uspořádejte dopisní akci pro svou rodinu či přátele. Nebo ji využijte jako program na skautskou schůzku, k obzvláštnění výuky ve škole nebo k setkání se sousedy. Dopisní akci navíc můžete obohatit o další inspirativní program – skvělou volbou je promítání snímků z dokumentárního festivalu Jeden svět. Ten již tradičně spojil síly s Amnesty a v rámci platformy Promítej i ty vám přináší mimořádné filmy, kterými můžete psaní dopisů zpestřit. Podívejte se na naše tipy! 

Kuráž  

Dokument Kuráž přibližuje situaci v Bělorusku kolem roku 2021, kdy tamní boj za tvůrčí svobodu a svobodu slova dospěl k zásadnímu bodu zlomu: Tisíce lidí s odvahou a vytrvalostí protestují za změnu a demokracii, zatímco represivní režim odpovídá tvrdým státním násilím a zatýkáním, aby si udržel svou moc. Jaké osudy čekají členy nezávislého Běloruského svobodného divadla v nadcházejících dnech a týdnech? Celá země se proměňuje v jeviště, kde každý člověk musí zaujmout svou roli v zápase o budoucnost Běloruska.  

Stejný příběh dnes prožívá také představitelka tamní opozice a kritička režimu Maryja, za jejíž osvobození v rámci Maratonu bojujeme. Tu režim Alexandra Lukašenka obvinil z extremismu a nespravedlivě odsoudil k 11 rokům vězení. Podívejte se na její příběh. 

Buď můj hlas   

Ženy, které odmítnou hidžáb, riskují v Íránu fyzické násilí a věznění. Ve jménu boje za svobodu a rovnost přesto tisíce z nich toto nebezpečí podstupují. Tváří tohoto odporu je Masíh Alínežád, neústupná kritička íránského režimu. Ve snímku Buď můj hlas sleduje dokumentaristka Nahid Persson tuto energickou novinářku žijící v exilu v USA a skrze kameru i jejich vznikající přátelství postupně objevuje nejen silnou aktivistku, ale i lidskou bytost, která se raduje z maličkostí a prožívá trápení své rodiny i stovek Íránců, kteří se na ni obracejí. Na pozadí tvrdého potlačování protivládních protestů odhaluje film každodenní boj ženy, která i přes odloučení od rodiny, vyčerpání a neustálé výhrůžky smrtí neúnavně usiluje o svobodnější budoucnost. 

Dokumentem Buď můj hlas můžete doplnit psaní dopisů na podporu saúdské fitness instruktorky Manahel. Ta byla nespravedlivě odsouzena k 11 rokům ve vězení za to, že na sociálních sítích zveřejňovala příspěvky podporující práva žen. O jejím příběhu si můžete přečíst zde. 

Škádlení goliáše

Život Egypťana Básima Júsifa se během arabského jara dramaticky změnil. Z původního povolání chirurga přešel k vysněné práci moderátora vlastní satirické talkshow. Časosběrný dokument Škádlení goliáše sleduje jeho cestu od skromných začátků na YouTube až po vysoce profesionální pořad, jehož epizody sledovalo v arabském světě průměrně až 30 milionů diváků. Kvůli rostoucím politickým hrozbám byl však pořad nakonec zrušen a Júsif odešel do exilu. Jeho odvážná show se stala symbolem politických bouří v Egyptě po pádu prezidenta Mubáraka a odráží obtížné hledání skutečné svobody v egyptské společnosti. 

Brutalitu egyptského režimu zažívá z první ruky také tamní vysokoškolský student Oqba. Kvůli lidskoprávním aktivitám svého bratra ho tamní úřady drží ve vazbě a mučí elektřinou. Přečtěte si o Oqbově příběhu víc. 


Aktuální petice

  Írán

Její sourozence tajně popravili, ona je už dvanáct let ve vězení. Pomůžete?

Íránka Maryam Akbari Monfaredová je již téměř dvanáct let nespravedlivě vězněna pouze kvůli svému kontaktu s příbuznými v zahraničí, již jsou členy exilové opoziční organizace Lidoví mudžahedínové. Dne 10. března 2021 byla převezena z věznice Evin v Teheránu do věznice v provincii Semnan, vzdálené přes 200 km od její rodiny, což je v rozporu jak s mezinárodním, tak íránským právem. Od června 2021 ji ve vězení nesmí rodina navštěvovat.

 

Aktuální počet podpisů: 2958 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...