© Private
Narges Mohammadíová byla dočasně propuštěna z vězení
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Írán publikován 6.12.2024
Íránská aktivistka a držitelka Nobelovy ceny za mír Narges Mohammadíová byla na tři týdny propuštěna z vězení kvůli závažným zdravotním problémům. Její právník a rodina však varují, že pro plné zotavení po nedávné operaci by potřebovala strávit mimo vězení několik měsíců. Amnesty International vyzývá k jejímu okamžitému propuštění.
Dne 4. prosince 2024 zveřejnil právník Narges Mohammadíové, Mostafá Nili, na platformě X (dříve Twitter) informaci, že teheránská prokuratura pozastavila výkon jejího trestu na tři týdny. Toto rozhodnutí bylo učiněno na základě jejího zdravotního stavu po operaci, při níž jí byl 14. listopadu odstraněn benigní nádor z pravé nohy. Operace proběhla v nemocnici mimo věznici, ale již 16. listopadu byla Mohammadíová i přes doporučení lékařů převezena zpět do vězení, aniž by se plně zotavila.
Podle rodiny Mohammadíová v důsledku nehumánních podmínek ve vězení trpěla nesnesitelnými bolestmi a na těle se jí začaly tvořit proleženiny. Lékaři přitom odhadovali dobu nutnou pro rekonvalescenci na minimálně tři měsíce. Amnesty International i rodina aktivistky vyjádřily vážné obavy o její zdraví a vyzvaly k jejímu bezpodmínečnému a okamžitému propuštění.
Dvaapadesátiletá Mohammadíová, která si v nechvalně známém vězení Evin odpykává několik trestů s celkovou délkou až 30 let, byla loni oceněna Nobelovou cenou za mír za svůj nenásilný boj proti útlaku žen a za prosazování lidských práv v Íránu. Prestižní ocenění za ni převzaly její děti, které v Oslu přečetly poselství, jež Mohammadíová napsala ve vězení.
Norský Nobelův výbor vyzval íránské úřady, aby přestaly Mohammadíovou věznit a zajistily jí odpovídající zdravotní péči. Předseda výboru Jörgen Watne Frydnes uvedl, že je nepřijatelné, aby osoba, která se zasazuje o základní lidská práva, čelila takovým represím.
Podle právníků a podporovatelů Mohammadíová dlouhodobě trpí zdravotními problémy, včetně srdečního onemocnění, která jsou důsledkem let strávených ve vězení a v samovazbě. Amnesty International označuje Mohammadíovou za vězeňkyni svědomí, jejíž věznění je nepřijatelné a nespravedlivé.
Mohammadíová byla zatčena v roce 2021 a od té doby čelí mnoha obviněním, která mezinárodní organizace považují za politicky motivovaná. Navzdory represím zůstává Narges Mohammadíová symbolem odvahy a odporu vůči útlaku v Íránu.
Další informace o případu Narges najdete přímo u její petice.
Aktuální petice
18 let vězení, mučení a špinavé cely. Takhle Írán trestá pokojné aktivisty
Íránská aktivistka v oblasti pracovních práv Sepideh Gholianová a její kolega Esmail Bakhshi byli v listopadu 2018 zadrženi jenom proto, že se zúčastnili pokojného protestu na podporu zaměstnanců, kterým firma nevyplácela mzdy. Po svém propuštění na kauci veřejně prohlásili, že byli ve vazbě mučeni policií. Kvůli tomu byli znovu uvězněni a po nespravedlivém soudním procesu byli oba odsouzeni k dlouhým trestům.
Aktuální počet podpisů: 1298
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International