© Private
Skvělá zpráva: Íránský rapper Toomaj Salehi propuštěn z vězení
Článek
Írán publikován 10.12.2024
Íránské úřady propustily rappera Toomaje Salehiho, který byl odsouzen k trestu smrti za podporu protirežimních protestů. Jeho případ se stal symbolem boje za svobodu a lidská práva.
Rapper Toomaj Salehi, známý svými ostrými texty kritizujícími íránský režim, byl v dubnu 2024 odsouzen revolučním soudem k trestu smrti. Obvinění byla spojena s jeho podporou protestního hnutí „Žena, život, svoboda“, které v Íránu vypuklo po smrti Mahsy Aminiové v září 2022. Mahsa, mladá Kurdka, zemřela v policejní vazbě po zatčení kvůli údajnému porušení pravidel odívání.
Salehi byl zatčen v říjnu 2022 za veřejnou podporu protestů. Ve svých písních otevřeně odsuzoval útlak a popravy v zemi. Po zatčení prohlásil, že byl během zadržení mučen – zažil opakované bití, které mu způsobilo zlomeniny končetin, a dlouhodobé izolace na samotce. Soudní proces v Esfahánu, který se konal v dubnu 2024, byl podle lidskoprávních organizací nespravedlivý. Salehiho stížnosti na brutální mučení, včetně elektrických šoků a vyhrožování smrtí, byly íránskými úřady zamítnuty.
Po měsících mezinárodního tlaku na jeho propuštění íránský nejvyšší soud v červnu 2024 rozsudek smrti zrušil, avšak i poté zůstával rapper ve vězení. Jeho propuštění nyní přichází jako nečekaná úleva pro jeho příznivce a obránce lidských práv po celém světě.
Případ Toomaje Salehiho zůstává symbolem odvahy a odporu proti nespravedlnosti v Íránu. Oslava jeho propuštění je však doprovázena připomínkou toho, kolik dalších lidí stále trpí v zemi kvůli boji za svobodu a lidská práva.
Aktuální petice
Její sourozence tajně popravili, ona je už dvanáct let ve vězení. Pomůžete?
Íránka Maryam Akbari Monfaredová je již téměř dvanáct let nespravedlivě vězněna pouze kvůli svému kontaktu s příbuznými v zahraničí, již jsou členy exilové opoziční organizace Lidoví mudžahedínové. Dne 10. března 2021 byla převezena z věznice Evin v Teheránu do věznice v provincii Semnan, vzdálené přes 200 km od její rodiny, což je v rozporu jak s mezinárodním, tak íránským právem. Od června 2021 ji ve vězení nesmí rodina navštěvovat.
Aktuální počet podpisů: 2958 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International