© Amnesty International Taiwan
Lidskoprávní vítězství roku 2024
Článek
publikován 14.1.2025
Amnesty přináší přehled lidskoprávních vítězství, kterých se v loňském roce podařilo dosáhnout. Podívejte se s námi na některá z nich!
Svět
„Toto je zásadní a povzbudivý krok k posílení mezinárodního práva a celosvětové spolupráce v boji proti zločinům proti lidskosti.”
- Agnès Callamard, generální tajemnice Amnesty International
USA
Letošní rok přinesl v USA významné úspěchy v oblasti práva na interrupci - sedm států rozšířilo nebo zajistilo reprodukční práva. V Arizoně s pomocí Amnesty International prošel 62 % hlasů návrh 139, který zakotvuje právo na potrat v ústavě státu. Opatření ruší omezení a zakazuje tresty pro ty, kdo pomáhají při potratech. Tyto úspěchy jsou zásadním krokem vpřed v pokračujícím boji za reprodukční práva, který připravuje půdu pro zpochybnění zákazu po celé zemi. Ukazují také sílu lobbingu za lidská práva.
Saúdská Arábie
V reakci na zjištění Amnesty International o pracovním vykořisťování ve značkových prodejnách Carrefour v Saúdské Arábii zahájil francouzský gigant a jeho franšízový partner Majid Al Futtaim interní vyšetřování. Zkoumali zacházení s migranty, kteří v řetězcích často pracují. Společnost Carrefour Group pověřila auditem třetí stranu. Společnost Majid Al Futtaim uvedla, že přestěhovala některé pracovníky do nových bytů a přezkoumává své zásady týkající se přesčasů a náborového poplatku. Amnesty International nadále spolupracuje s Carrefour a usiluje o přístup ke spravedlnosti a účinné nápravě, včetně odpovídajícího odškodnění pro postižené pracovníky - někteří z nich se pravděpodobně stali oběťmi nucené práce a obchodování s lidmi.
Polsko
Po letech kampaní Polsko přijalo definici znásilnění založenou na souhlasu. Jde o novelu původní definice, která jako znásilnění kvalifikovala vynucení sexuálního styku pomocí použití síly a fyzického násilí. Polsko se tak stalo 19. evropskou zemí (včetně České republiky), která definovala znásilnění jako sex bez souhlasu.
Belgie
Belgie byla shledána odpovědnou za zločiny proti lidskosti, kterých se dopustila v době kolonizace. Po výzvách Amnesty International a African Futures Lab uznal bruselský odvolací soud Belgii odpovědnou za únosy a systematickou rasovou segregaci dětí Métisů v době belgické koloniální nadvlády. Stalo se tak poté, co pět Métisek narozených v letech 1948 až 1952 v tehdejším Belgickém Kongu zahájilo soudní řízení proti belgickému státu. Poté, co v roce 2021 prohrály v první instanci, obrátily se na bruselský odvolací soud, aby dosáhly spravedlnosti a odškodnění. Stejně jako tisíce jiných Métisů narozených evropským otcům a africkým matkám, bylo těchto pět žen odebráno jejich matkám, násilně byly umístěny do náboženských institucí, zbaveny svých kořenů a identity.
Finsko
Finská Amnesty International, nevládní organizace zabývající se ochranou životního prostředí a finská mládež Sámů podávají žalobu na finskou vládu kvůli nedostatečným opatřením v oblasti klimatu. Organizace tvrdí, že vláda svou nečinností porušuje finský národní zákon o klimatu, který je mezinárodně uznávaný pro své ambiciózní cíle. Chce mimo jiné dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2035. Finská vláda podle organizací neplní zákonné povinnosti státu chránit lidská práva - včetně práv domorodých Sámů, kteří tradičně žijí za polárním kruhem a pociťují klimatickou změnu rychleji, než zbytek země.
Bulharsko
Nejnovější pobočka Amnesty International oslavila v září dva úspěchy v kampani. Parlamentní výbor pro kulturu a média zamítl návrh zákona o vytvoření registru „zahraničních agentů“, jehož cílem je napadat a potlačovat občanskou společnost. Parlament také zamítl pozměňovací návrhy k zákonu, který by kriminalizoval poskytování zdravotní péče nezletilým osobám, které chtějí podstoupit změnu pohlaví.
Japonsko
Okresní soud v Šizuoce vynesl dlouho očekávaný rozsudek, kterým zprostil viny Hakamadu Iwaoa, označovaného za nejdéle odsouzeného vězně na smrt na světě. Tento rozsudek je důležitým uznáním hluboké nespravedlnosti, kterou po většinu svého života snášel. Během prvního soudního procesu byl Hakamada odsouzen za vraždu svého zaměstnavatele a jeho rodiny, a to především na základě vynuceného „přiznání“. K činu se „přiznal“ po dvaceti dnech policejního výslechu. Během soudního procesu Hakamada své „přiznání“ odvolal a tvrdil, že mu policie vyhrožovala a bila ho. V roce 1968 byl Hakamada okresním soudem v Šizuoce odsouzen k trestu smrti. Hakamadu požádal o znovuotevření procesu v roce 2014. Japonské soudy mu vyhověli až po téměř deseti letech. Amnesty International bojovala za přezkoumání případu více než 15 let.
Gambie
Gambijský parlament zamítl návrh zákona, kterým by se zrušil zákaz mrzačení ženských pohlavních orgánů. Zákaz byl v zemi odhlasován v roce 2015. Amnesty International se na podporu gambijských organizací zasadila o zamítnutí tohoto návrhu zákona prostřednictvím veřejné komunikace, rozhovorů pro média a advokačních dopisů gambijským úřadům.
Aktuální petice
Akademici v Ázerbájdžánu čelí vykonstruovaným obviněním. Jeden z nich je doktorandem na Univerzitě Karlově. Podepište petici za jejich propuštění
Dva významní akademici, Bahruz Samadov a Igbal Abilov, byli v Ázerbájdžánu zadrženi na základě vykonstruovaných obvinění z vlastizrady. K jejich zatčení došlo kvůli tomu, že v minulosti vyjádřili kritický postoj vůči politické situaci v Ázerbájdžánu. Oba zůstávají ve vazbě a nemají povoleny návštěvy ani kontakt se svými rodinami. Pokud budou shledáni vinnými, hrozí jim tresty odnětí svobody až na 20 let.
Aktuální počet podpisů: 54 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images