© Private
Odvolání zamítnuto: Čínský právník zůstává ve vězení za obranu práv
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Čína publikován 4.2.2025
Suzhouský střední lidový soud dne 6. ledna 2025 zamítl odvolání čínského právníka v oblasti lidských práv Jü Wen-šenga proti jeho tříletému vězeňskému trestu za "podněcování k podvracení státní moci". Rozhodnutí vzbuzuje mezinárodní obavy ohledně lidských práv a svobod v Číně a potvrzuje represivní politiku Pekingu vůči obhájcům lidských práv.
Kate Schuetze, ředitelka výzkumu Amnesty International pro region Asie a Tichomoří, k tomu uvedla: „Obvinění proti Jü Wen-šengovi a jeho manželce Sü Jen jsou zcela neopodstatněná. Ukazují, že čínské řízení nedokáže poskytnout jakýkoli legitimní důvod pro jejich uvěznění.“
Podle Amnesty International bylo Jüovo odsouzení založeno na jeho internetových komentářích a oceněních za obranu lidských práv. Organizace to považuje za záminku Pekingu k potlačování lidskoprávních aktivistů.
Jü Wen-šeng a jeho manželka Sü Jen, oba významní čínští aktivisté, byli zatčeni 13. dubna 2023 před schůzkou s delegací Evropské unie v Pekingu. Původně byli obviněni z "vyvolávání sporů a provokování nepokojů", avšak v říjnu 2023 byla jejich obvinění změněna na "podněcování k podvracení státní moci".
Sü Jen byla odsouzena k jednomu roku a devíti měsícům vězení. Během věznění zhubla 14 kg a podmínky jejího držení v Pekingu mohly splňovat definici mučení. Podle zpráv čínské policie byla verbálně napadána a jejímu synovi bylo vyhrožováno zatčením, pokud by se pokusil o obhajobu rodičů.
Jü Wen-šeng byl už v roce 2020 odsouzen ke čtyřem letům vězení na stejném základě. Během obou trestů čelil zhoršujícím se podmínkám a možnému mučení. Jeho manželka Sü Jen se dlouhodobě snažila bojovat za jeho propuštění, ale byla neustále sledována, zastrašována a opakovaně zatýkána.
Jü Wen-šeng je laureátem prestižní ceny Martin Ennals Award pro obhájce lidských práv za rok 2021. Jeho případ zůstává symbolem represí v Číně a nebezpečí, které hrozí těm, kteří se odvažují vyjádřit nesouhlas.
Aktuální petice
Obránce lidských práv v Číně nespravedlivě odsouzen k dvanácti letům vězení
Huang Qi, zakladatel a ředitel webové stránky o lidských právech „64 Tianwang”, byl 29. července 2019 v utajeném soudním procesu odsouzen k dvanácti letům vězení. Trest udělený pouze za provozování webové stránky je záměrně vysoký, aby odradil další lidskoprávní aktivisty od dokumentování porušování lidských práv a dalších aktivit.
Aktuální počet podpisů: 1238 Náš cíl: 2000
Další zprávy
© AFP via Getty Images