Přes pět tisíc zúčastněných, stovky hodin workshopů a řada nadšených lektorek a lektorů. Takové je skóre lidskoprávního vzdělávání Amnesty za rok 2024. Díky našim workshopům, Živým knihovnám i metodikám se mladí lidé po celém Česku mohli dozvědět více o lidských právech či diskriminaci, prohlubovat svůj respekt k druhým v těžkých životních situacích a zkusit nahlédnout svět jejich očima.
V uplynulém roce prošlo lidskoprávním vzděláváním Amnesty
5 133 lidí, z toho 3 819 studentů základních a středních škol. Celkem jsme realizovali
472 hodin workshopů zaměřených na důležitá témata, jako je uprchlictví, úvod do lidských práv nebo mýty o znásilnění.
Veliký zájem byl také o
mobilní aplikaci True Story, která umožňuje hráčům prožít si příběhy lidí z různých menšin – například uprchlíka, bezdomovce, přeživší znásilnění či člověka s autismem. Na různých platformách si aplikaci stáhlo přes
1 000 uživatelů a uživatelek. Další pak úspěšně absolvovali některý z kurzů v rámci Amnesty Academy, e-learningové platformy, která se do hloubky věnuje rozličným lidskoprávním tématům.
V loňském roce proběhlo také 22 Živých knihoven. Jde o jedinečný vzdělávací projekt, zaměřený na prevenci diskriminace, rasismu, xenofobie a extremismu. Během Živé knihovny si mohou studenti místo klasických knížek vypůjčit konkrétní osoby z různých menšin, které s nimi sdílí svůj vlastní příběh. V rámci programu se tak mladí lidé mohou z první ruky seznámit například s osudem člověka bez domova, přeživší znásilnění nebo třeba s lidmi se zdravotním hendikepem. S živými knížkami jsme se loni vydali do Frýdku-Místku, Hradce Králové, Teplic, Olomouce, Ostravy a Českých Budějovic.
Vnímání svobody, demokracie a lidských práv
Výsledky našich workshopů a Živých knihoven ukazují, že lidskoprávní vzdělávání Amnesty pomáhá mladým měnit pohled na svět. Více než 76 procent účastníků a účastnic Živých knihoven uvádí, že se dozvěděli nové informace o menšinách v Česku. Dvě třetiny pak tvrdí, že si po absolvování workshopu více váží demokracie a svobody. A 80 procent si stojí za tím, že se díky Živé knihovně dokážou lépe vcítit do situace druhých.
Podobné výsledky jsou i u našich workshopů, po kterých 59 procent účastníků a účastnic lépe rozumí tomu, jak lidská práva ovlivňují jejich život a jeho kvalitu. Více než polovina zúčastněných po workshopu věří, že všichni lidé bez rozdílu by měli mít stejná práva.
Objednejte si workshop Amnesty!
Cílem Amnesty je vytvářet společnost založenou na respektu k lidským právům a lidské důstojnosti. Vzdělávání se proto věnujeme už více než deset let. Nejde ale o obyčejné frontální přednášky. Naše programy využívají zážitkovou pedagogiku a principy neformálního vzdělávání. Účastníci během nich často diskutují a pracují ve skupinách. To jim umožňuje porozumět komplexním tématům hlouběji a k tomu aktivně rozvíjet své kritické myšlení a empatii.
Zapojte do lidskoprávního vzdělávání i své studenty a studentky.
Naši vyškolení lektoři a lektorky působí v různých regionech, včetně Prahy, Plzně, Brna, Olomouce a Ostravy, a jsou připraveni přijet i k vám. Workshopy lze přizpůsobit specifickým potřebám vaší školy či organizace. Pro učitele, kteří ve výuce pracují s tématy lidských práv, diskriminace a menšin, pak nabízíme také speciální metodiky a podpůrné materiály.