© Private

Skvělá zpráva: Saúdskoarabská akademička Salma aš-Šiháb byla propuštěna z vězení!

  Článek

Salma aš-Šiháb, saúdskoarabská doktorandka z Univerzity v Leedsu, která byla v roce 2022 odsouzena k 34 letům vězení za své aktivity na sociální síti Twitter, byla po téměř třech letech věznění propuštěna. Nadále však čelí čtyřletému zákazu cestování, který jí brání v návratu do Spojeného království, kde studovala.

Tvrdý trest za podporu práv žen

Salma aš-Šiháb, která se na sociálních sítích zasazovala o práva žen a volala po reformách v Saúdské Arábii, byla v roce 2022 původně odsouzena na šest let vězení. Po odvolání byl její trest zpřísněn na 34 let za „šíření dezinformací a narušování veřejného pořádku“ kvůli sdílení příspěvků podporujících reformy a obránce lidských práv. Tento rozsudek vyvolal silnou mezinárodní kritiku ze strany organizací na ochranu lidských práv i světových lídrů.

Saúdské soudy v roce 2023 její trest snížily na 27 let a následně na 4 roky, z nichž část byla podmíněná.

Propuštění, ale ne úplná svoboda

V únoru 2025 byla Salma aš-Šiháb propuštěna na svobodu. Přesto však nesmí po dobu čtyř let vycestovat ze země, což jí znemožňuje vrátit se do Velké Británie a dokončit studium. 

I po propuštění zůstává Salma aš-Šiháb pod přísným dohledem saúdských úřadů. Její případ poukazuje na širší potlačování svobody projevu v Saúdské Arábii.

Represe vůči obráncům lidských práv pokračují

Případ Salmy aš-Šiháb je jedním z mnoha, kdy saúdské úřady udělily extrémně přísné tresty za pokojné vyjádření názoru. V posledních letech došlo k nárůstu represí vůči aktivistům a uživatelům sociálních sítí, kteří kritizují vládu nebo podporují lidská práva. Podobným způsobem byli odsouzeni například Abdulrahman as-Sadhan na 20 let vězení za satirické tweety nebo Núr al-Qahtání na 45 let vězení za příspěvky na sociálních sítích.

Amnesty International nadále vyzývá k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění všech nespravedlivě vězněných lidí v Saúdské Arábii a ke zrušení represivních zákonů omezujících svobodu projevu.

 

 

Aktuální petice

  Saúdská Arábie

Jejich zločin? Hájily svá práva. Teď jsou ve vězení a hrozí jim vysoké tresty

13. března 2019 začal v Rijádu soudní proces s jedenácti ženami zadržovanými od května 2018 ve vazbě bez jakéhokoliv obvinění.

 

Aktuální počet podpisů: 2021 Náš cíl: 2500

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...