© Private

Íránská obránkyně lidských práv Šarife Mohammadi znovu odsouzena k trestu smrti. Pomozte ji zachránit!

  Článek

Trest smrti   Írán publikován 3.3.2025

Šarife Mohammadi, známá obhájkyně práv žen a pracujících v Íránu, byla opět odsouzena k trestu smrti za údajnou „ozbrojenou vzpouru proti státu“. Trest jí byl udělen navzdory tomu, že íránský Nejvyšší soud loni rozsudek zrušil a vrátil případ k přezkoumání. Šarife Mohammadi čelí krutému zacházení, mučení a nespravedlivým procesům jen proto, že pokojně hájí lidská práva. Amnesty International žádá její okamžité propuštění.

Dne 13. února 2025 Revoluční soud v íránském městě Rašt opět odsoudil Šarife Mohammadi k trestu smrti za údajnou „ozbrojenou vzpouru proti státu“ (baghi). Tento rozsudek přišel poté, co íránský Nejvyšší soud v říjnu 2024 původní rozsudek zrušil a vrátil případ k přezkoumání pro jeho zjevnou nespravedlnost. Šarife Mohammadi je známá svou neúnavnou obhajobou práv žen, pracujících a svým bojem za zrušení trestu smrti v Íránu.

Přesto byla odsouzena v hrubě nespravedlivém procesu, během něhož měla její obhajoba pouhých 10 minut na přípravu. Rozsudek se opíral o vynucená přiznání a „důkazy“, které zahrnovaly pokojné aktivity a obhajobu lidských práv.

Mučení a kruté zacházení

Od svého zatčení 5. prosince 2023 byla Šarife Mohammadi podrobena mučení, včetně bití a psychického nátlaku. Po zatčení jí bylo odepřeno právo na advokáta i kontakt s rodinou. Byla držena na samotce a vystavena opakovaným výslechům s cílem vynutit si přiznání ke spolupráci se zakázanou kurdskou opoziční skupinou – což však Šarife opakovaně popřela.

Osud její rodiny

Tlak na Šarife nezůstal bez následků pro její rodinu. V červnu 2024 byl zatčen také její manžel Sirús Fattahi za to, že veřejně obhajoval její propuštění. I proti němu byla zahájena dvě falešná trestní řízení.

 

Šarife Mohammadi byla zatčena 5. prosince 2023 ve svém domě v Raštu, kde jí agenti zabavili elektronická zařízení a osobní věci. Bez přístupu k právníkovi byla držena ve vazbě Ministerstva zpravodajských služeb, kde čelila tvrdým výslechům a mučení. Po několika dnech ji úřady převezly na samotku do věznice Lakan, kde pokračovaly pokusy vynutit z ní přiznání.

 

Navzdory tomu, že Nejvyšší soud v říjnu 2024 zrušil její trest smrti a vrátil případ k přezkoumání, Revoluční soud v Raštu ji opět odsoudil k trestu smrti v procesu, který postrádal základní spravedlnost a transparentnost.


Amnesty International považuje proces za nespravedlivý a vyzývá k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění Šarife Mohammadi.


Aktuální petice

  Írán

Írán odsoudil k trestu smrti humanitární pracovnici a aktivistku. Zastaňte se jí podpisem petice

Írán po hrubě nespravedlivém procesu odsoudil k trestu smrti kurdskou aktivistku a humanitární pracovnici Pakhšan Azizi. Azizi, která pomáhala vysídleným ženám a dětem v severovýchodní Sýrii, čelí popravě na základě obvinění z „členství ve skupinách usilujících o ozbrojené povstání“. K přiznání byla donucena mučením. Je držena v nechvalně proslulé věznici Evín a není jí umožněn kontakt s rodinou ani právníky. Podepište petici za její propuštění.

 

Aktuální počet podpisů: 2662 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...