© Private

Skvělá zpráva: Egyptský student Badr Mohamed je na svobodě!

  Článek

publikován 28.2.2025

Po 57 měsících svévolného věznění byl 25. února 2025 propuštěn egyptský student Badr Mohamed a konečně se mohl znovu setkat se svou rodinou.

Jeho propuštění následovalo po rozhodnutí kasačního soudu, který uznal, že v době údajného „přestupku“ během protestů v srpnu 2013 byl nezletilý, a snížil mu trest z pěti let na jeden rok vězení.

Badr Mohamed byl odsouzen k pěti letům vězení v lednu 2023 po hrubě nespravedlivém procesu, v němž mu byla odepřena práva na odpovídající obhajobu, rovné postavení před soudem a možnost vyslýchat svědky či předkládat důkazy ve svůj prospěch. Případ souvisel s protesty na náměstí Ramsis v srpnu 2013, kdy bylo Badrovi pouhých 17 let.

Zatčení a dlouhé věznění Badra Mohameda ho připravilo o zásadní životní okamžiky, včetně narození jeho dcery Aminy. Právě během jeho pobytu za mřížemi se stal otcem. Jeho rodina i on sám však po celou dobu čelili situaci s odvahou a vírou, že spravedlnost nakonec zvítězí.

Díky kampaním Amnesty International a tisícům lidí po celém světě, kteří psali dopisy egyptským úřadům, se případ Badra Mohameda dostal do mezinárodního povědomí. Právě tento veřejný tlak byl klíčový pro jeho propuštění.

Po svém osvobození Badr a jeho manželka Amnesty International vzkázali:

„Upřímně děkujeme Amnesty za podporu Badrova případu a za to, že jste přispěli k jeho propuštění. Díky vaší práci se Badr dostal zase na svobodu. Mohl se vrátit domů – žít znovu svůj život a trávit čas s naší dcerou Aminou. Nesmírně si vážíme vašeho odhodlání hájit lidská práva.“

Amnesty International bude i nadále pokračovat v kampaních za propuštění všech svévolně vězněných lidí v Egyptě.



Aktuální petice

  Česká republika

Řekněte českému Parlamentu: Ochrana práva na interrupci patří do ústavy

Každých 23 minut zemře ve světě žena nebo dívka kvůli zákazu nebo výraznému omezení interrupcí ve své zemi. Jedná se o matky, manželky a dcery, které kvůli nedostupnosti základní zdravotní péče zaplatily vlastním životem. V Česku se ochrana reprodukčního zdraví žen zastavila v 80. letech minulého století. Vývoj posledních let i dní však ukazuje, že ochranu tohoto práva je třeba posílit. Česká republika by měla právo na interrupce ukotvit v ústavě a zajistit tak nejvyšší možnou právní ochranu žen a jejich zdraví.

 

Aktuální počet podpisů: 3137 Náš cíl: 5500

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...