Milice napojené na syrskou vládu úmyslně zabily více než 100 civilistů z alávitské menšiny během dvoudenní vlny násilí v přímořském městě Banias. Podle zprávy Amnesty bylo mnoho obětí zabito zblízka, často po předchozím dotazu na jejich náboženskou příslušnost. Amnesty považuje útoky za válečné zločiny a vyzývá syrské úřady k nezávislému vyšetření a potrestání viníků.
Amnesty vychází z výpovědí 16 svědků, ověřených videí a fotografií, analýzy zbraní a satelitních snímků. Organizace zdokumentovala 32 případů úmyslného zabití, většinu z nich v čtvrti al-Kusúr v Baniasu, k nimž došlo 8. a 9. března 2025.
„Pachatelé této děsivé vlny brutálních hromadných vražd musí být postaveni před spravedlnost. Naše důkazy ukazují, že milice napojené na vládu úmyslně a cíleně zabíjely civilisty z alávitské menšiny v děsivých odvetných útocích – popravovaly jednotlivce chladnokrevně a zblízka. Po dva dny úřady nepodnikly žádné kroky k zastavení násilí. Syrští civilisté opět nesou nejvyšší daň, když si strany konfliktu vyřizují účty.“
- generální tajemnice Amnesty International Agnès Callamard.
Podle Amnesty byli mnozí civilisté zabiti ve svých domech nebo při pokusu o útěk. Ozbrojení útočníci se ptali, zda jsou oběti alávité, a v některých případech je obviňovali ze zločinů bývalé Asadovy vlády. Těla byla poté bez obřadů ukládána do hromadných hrobů. Podle svědků úřady nepomohly obyvatelům uniknout, a někteří byli nuceni ujít mnoho kilometrů lesem, aby se dostali do bezpečí.
Po předchozím útoku ozbrojených skupin napojených na bývalou Asadovu vládu na vojenské cíle 6. března 2025 v Latákii a Tartúsu zahájily síly současné vlády mohutnou protiakci. K 8. březnu oznámily, že situaci mají pod kontrolou. Právě v následujících dnech došlo ke krvavým útokům na civilisty, a to i v Baniasu – městě, které bylo již v roce 2013 dějištěm známého masakru.
Prezident Ahmed al-Šará 9. března oznámil vznik vyšetřovací komise. Amnesty ale varuje, že pokud komise nebude mít dostatečné pravomoci a nezávislost, nebude schopna účinně konat.
Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva bylo na pobřeží zabito nejméně 111 civilistů. Syrská síť pro lidská práva (SNHR) uvádí 420 nezákonně zabitých civilistů, včetně 39 dětí. Většinu z těchto obětí měly na svědomí milice podporující současné úřady. Mezi svědectvími, která Amnesty shromáždila, je i výpověď ženy jménem Samira*, jejíž manžel byl 9. března zastřelen na střeše jejich domu.
„Prosila jsem je, ať ho nevezmou. Vysvětlovala jsem, že nemáme nic společného s minulými vraždami. […] Šla jsem na střechu a viděla jeho tělo. Musela jsem uprchnout a prosila jsem souseda, aby jeho tělo ochránil.“
Další svědek, Ahmad*, popsal, jak jeho otce zastřelili ozbrojenci poté, co se zeptali, zda jsou jeho příbuzní alávité. Jeho tělo musel identifikovat v místní nemocnici mezi desítkami dalších, které ležely mimo chladicí zařízení, naskládané na sobě. Jeden z lékařských pracovníků potvrdil, že nemocnice přijala desítky těl, většinu přivezených milicemi nebo civilní obranou.
Další svědek, Ahmad*, popsal, jak jeho otce zastřelili ozbrojenci poté, co se zeptali, zda jsou jeho příbuzní alávité. Jeho tělo musel identifikovat v místní nemocnici mezi desítkami dalších, které ležely mimo chladicí zařízení, naskládané na sobě. Jeden z lékařských pracovníků potvrdil, že nemocnice přijala desítky těl, většinu přivezených milicemi nebo civilní obranou.
Další muž jménem jménem Saed* přišel o otce a dva bratry. Uvedl, že je musel pohřbít sám, bez možnosti rozloučení. „Viděl jsem stovky mrtvol. Byl jsem sám, když jsem pohřbíval své bratry [10. března]. Těla ležela vedle sebe i na sobě. Pak přijel náklaďák a hrob zahrnuli hlínou.“
Amnesty ověřila čtyři fotografie z pohřebiště vedle hřbitova Šajch Hilál. Satelitní snímky potvrdily narušení půdy mezi 8. a 10. březnem.
Amnesty proto vyzývá syrskou vládu, aby kromě vyšetřování zavedla i proces prověrek mezi bezpečnostními složkami. „Vláda má povinnost provádět prověrky z hlediska lidských práv. Pokud existují důkazy, že daná osoba vážně porušovala lidská práva, nesmí setrvat – ani být dosazena – na místo, kde by mohla v podobných věcech pokračovat,“ uzavírá Callamard.
*Jména byla z bezpečnostních důvodů změněna.