TREST SMRTI V ROCE 2024: Počet poprav dosáhl nejvyšší úrovně od roku 2015
Článek
Trest smrti publikován 8.4.2025
Írán, Irák a Saúdská Arábie byly odpovědné za 91 % poprav. Trest smrti se zneužíval proti protestujícím a etnickým skupinám. Drasticky přibylo poprav za drogové delikty.
Počet poprav ve světě dosáhl v roce 2024 alarmujícího rekordu – s více než 1 500 vykonanými exekucemi se jednalo o nejvyšší číslo od roku 2015.
Podle Amnesty zprávy Death Sentences and Executions 2024 bylo v loňském roce zaznamenáno 1 518 poprav, což je nejvíce od roku 2015, kdy bylo vykonáno minimálně 1 634 trestů smrti. Naprostá většina poprav proběhla v zemích Blízkého východu. Přestože se počet států praktikujících trest smrti drží na historickém minimu, počty poprav v jednotlivých zemích dramaticky rostou.
Tato čísla navíc nezahrnují tisíce poprav, které se předpokládají v Číně – světově největším vykonavateli trestu smrti – ani v Severní Koreji a Vietnamu, kde jsou exekuce rovněž běžné a taky pod státním tajemstvím. Kvůli neověřitelným údajům chybí data z Palestiny a Sýrie.
Dominance tří států
Největší podíl na nárůstu poprav mají Írán, Irák a Saúdská Arábie, které dohromady vykonaly 1 380 poprav.
- Irák zvýšil počet poprav téměř čtyřnásobně (z nejméně 16 na 63).
- Saúdská Arábie zdvojnásobila počet exekucí (ze 172 na 345).
- Írán zaznamenal skokový nárůst o 119 poprav (z 853 na 972), čímž se podílel na 64 % všech známých poprav na světě.
„Trest smrti je odporná praktika, která v dnešní době nemá místo. Navzdory snahám některých států udržet tyto hrůzné činy v tajnosti je jasné, že světová většina se od trestu smrti odvrací,“ prohlásila generální tajemnice Amnesty International Agnès Callamard.
Zneužívání trestu smrti k represím
V roce 2024 Amnesty zaznamenala řadu případů, kdy trest smrti zneužívali k potlačování protestů a umlčování politických odpůrců.
Ve Spojených státech bylo vykonáno 25 poprav (oproti 24 v roce 2023), přičemž prezident Trump opakovaně obhajoval trest smrti jako nástroj boje proti „násilníkům a monstrům,“ čímž šířil mylný dojem o jeho odstrašujícím účinku.
Na Blízkém východě byl trest smrti systematicky využíván k likvidaci lidskoprávních aktivistů, odpůrců režimů a etnických menšin.
„Ti, kdo se postavili represivním režimům, zaplatili nejvyšší cenu – zejména v Íránu a Saúdské Arábii,“ uvedla Callamard. „Írán v roce 2024 popravil i osoby spojené s protesty během povstání Woman, Life, Freedom, včetně mladíka s mentálním postižením, který byl popraven na základě přiznání vynuceného mučením,“ dodala.
Saúdská Arábie pokračovala v popravách politických odpůrců a šíitských demonstrantů. V srpnu byl například popraven Abdulmadžíd al-Nimr, který byl původně obviněn z účasti na protestech, ale jeho rozsudek byl později změněn na údajnou spolupráci s Al-Káidou.
Obavy budí také snahy o znovuzavedení trestu smrti – Demokratická republika Kongo oznámila záměr obnovit popravy a Burkina Faso plánuje znovu zavést trest smrti za běžné trestné činy.
Popravy za drogové delikty
Více než 40 % všech poprav v roce 2024 bylo vykonáno za drogové trestné činy, což je v rozporu s mezinárodním právem, které povoluje trest smrti pouze za „nejzávažnější trestné činy“.
K zemím, které drogové delikventy popravují nejčastěji, patří Čína, Írán, Saúdská Arábie, Singapur a pravděpodobně Vietnam. Tyto exekuce často postihují sociálně znevýhodněné skupiny a nemají žádný prokazatelný odstrašující efekt.
„Trest smrti za drogové trestné činy je nejen neúčinný, ale i nezákonný. Státy jako Maledivy, Nigérie či Tonga, které jeho zavedení zvažují, by měly být důrazně vyzvány k dodržování lidských práv,“ doplnila Callamard.
Síla občanského tlaku - naděje na změnu
Navzdory nárůstu poprav existují i pozitivní signály – trest smrti se v roce 2024 vykonával jen v 15 státech, což je historicky nejnižší počet. Celkem 113 zemí ho zcela zrušilo a 145 států ho z právního systému odstranilo nebo ho v praxi nevyužívá.
V roce 2024 například Zimbabwe zrušilo trest smrti za běžné trestné činy a více než dvě třetiny členských států OSN podpořily celosvětové moratorium na jeho výkon. V Malajsii reformy vedly ke snížení počtu odsouzených k trestu smrti o více než 1 000 osob.
Sílu občanské angažovanosti ukázal i případ Iwao Hakamady, který byl v Japonsku po téměř 50 letech v cele smrti zproštěn viny. V březnu 2025 stát Alabama udělil milost Rockymu Myersovi – černošskému muži odsouzenému k smrti – díky neúnavné kampani rodiny, právníků, aktivistů a veřejnosti.
„Když se lidé rozhodnou bojovat proti trestu smrti, výsledky se dostaví. Navzdory vůli některých lídrů tuto barbarskou praktiku zachovat se svět mění. Je jen otázkou času, kdy zmizí úplně,“ uzavírá Callamard.
Prohlédněte si detailní FAKTA A ČÍSLA
Aktuální petice
Ujgurskému profesorovi hrozí v Číně trest smrti
Mezinárodně uznávanému profesorovi geografie a bývalému rektorovi Sin-ťiangské univerzity hrozí trest smrti.
Aktuální počet podpisů: 3276 Náš cíl: 3500
Další zprávy
© Getty Images
© Amnesty International