© Amnesty International
Přelomová rezoluce OSN: Vyšetřovací komise pro Írán získala širší mandát
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Írán publikován 8.4.2025
Rada OSN pro lidská práva schválila rozšíření a prodloužení mandátu Mezinárodní vyšetřovací mise pro Írán, která byla původně zřízena v listopadu 2022 v souvislosti s brutálním potlačením protestů Žena, život, svoboda. Tato změna představuje významný posun v úsilí o spravedlnost pro oběti porušování lidských práv v Íránu.
Rozhodnutí zároveň potvrdilo pokračování mandátu Zvláštního zpravodaje OSN pro lidská práva v Íránu.
Rozšířený mandát se netýká jen protestů z roku 2022
Rozšířený mandát umožňuje vyšetřovací misi nově zkoumat i další závažná porušení lidských práv a zločiny podle mezinárodního práva, která se odehrála nedávno nebo právě probíhají. Zatímco původní zaměření mise bylo omezeno na události spojené s protesty v roce 2022, nyní může mise pokrýt širší vzorec represí, včetně perzekuce menšin, zatýkání aktivistů nebo násilí na ženách.
Podle Amnesty International je tento krok reakcí na dlouhodobé výzvy přeživších, rodin obětí i lidskoprávních obránců v Íránu i v exilu.
Jasný vzkaz íránským úřadům
„Toto rozhodnutí vysílá silný signál íránským úřadům, soudcům, prokurátorům i bezpečnostním složkám: nemohou beztrestně pokračovat v páchání závažných porušení práv a zločinů podle mezinárodního práva,“ uvedla Sara Hashash, zástupkyně ředitele Amnesty International pro oblast Blízkého východu a severní Afriky.
Mechanismus posiluje nejen mezinárodní dohled, ale také vytváří základ pro budoucí trestní stíhání – umožní totiž sběr, analýzu a uchovávání důkazů, které mohou být využity v nezávislých právních řízeních, včetně těch, jež spadají pod princip univerzální jurisdikce.
Konkrétní závěry: zločiny proti lidskosti
Ve svých zprávách z března 2024 a března 2025 uvedla vyšetřovací mise, že íránské úřady se během protestů dopustily hrubých porušení lidských práv, z nichž mnohá naplňují definici zločinů proti lidskosti. Mezi nimi jsou vraždy, věznění, mučení, znásilnění a další formy sexuálního násilí, pronásledování, nucená zmizení i jiné nelidské činy.
Oběťmi represí byly zejména ženy, dívky, menšiny a osoby, které veřejně podporovaly lidská práva, včetně lidí z LGBTI+ komunity.
Amnesty požaduje umožnění přístupu nezávislých vyšetřovatelů do Íránu
Amnesty společně s dalšími organizacemi dlouhodobě prosazuje vznik trvalého a nezávislého vyšetřovacího mechanismu, který by čelil systémové beztrestnosti íránských úřadů.
Státy by podle Amnesty měly nyní tlačit na Írán, aby přestal blokovat spolupráci s lidskoprávními mechanismy OSN, umožnil nezávislým vyšetřovatelům přístup do země a ukončil postihy vůči přeživším, rodinám obětí a dalším lidem, kteří se zapojují do lidskoprávní agendy.
Aktuální petice
18 let vězení, mučení a špinavé cely. Takhle Írán trestá pokojné aktivisty
Íránská aktivistka v oblasti pracovních práv Sepideh Gholianová a její kolega Esmail Bakhshi byli v listopadu 2018 zadrženi jenom proto, že se zúčastnili pokojného protestu na podporu zaměstnanců, kterým firma nevyplácela mzdy. Po svém propuštění na kauci veřejně prohlásili, že byli ve vazbě mučeni policií. Kvůli tomu byli znovu uvězněni a po nespravedlivém soudním procesu byli oba odsouzeni k dlouhým trestům.
Aktuální počet podpisů: 1302
Další zprávy
© Getty Images
© Amnesty International