© Private

Dobrá zpráva: Po dvanácti letech za mřížemi konečně na svobodě!

  Článek

publikován 31.1.2025

Saúdskoarabský obránce lidských práv Mohammed al-Qahtani byl po dvanácti letech nespravedlivého věznění propuštěn z vězení. Přestože je nyní na svobodě, čelí desetiletému zákazu cestování, který mu brání ve shledání s rodinou.

Dne 7. ledna 2025 byl saúdskoarabský obránce lidských práv a bývalý vězeň svědomí, Mohammed al-Qahtani podmínečně propuštěn na svobodu po 12 letech strávených ve vězení za své lidskoprávní aktivity. Přestože jeho trest vypršel již v roce 2022, dál zůstával nespravedlivě ve vězení. Od října 2022 do listopadu 2024 navíc čelil nucenému zmizení –  jeho rodina a právní zástupci neměli žádné informace o jeho místě pobytu ani zdravotním stavu.

Mohammed al-Qahtani je spoluzakladatelem nyní zrušené Saúdské asociace pro občanská a politická práva (ACPRA), která byla jednou z mála nezávislých lidskoprávních organizací v Saúdské Arábii. V roce 2013 byl odsouzen k deseti letům vězení s následným desetiletým zákazem cestování za obvinění, která zahrnovala “narušování veřejného pořádku” a “založení nezákonné organizace”. 

Přestože je al-Qahtani na svobodě, desetiletý zákaz cestování mu brání v opětovném shledání s jeho rodinou žijící ve Spojených státech. Amnesty International a další lidskoprávní organizace vyzývají saúdskoarabské úřady k okamžitému zrušení tohoto omezení, které nadále porušuje jeho právo na soukromý a rodinný život.

Během svého věznění čelil al-Qahtani opakovanému obtěžování a špatnému zacházení. Na protest proti podmínkám ve vězení držel opakovaně hladovku. Jeho nucené zmizení po dokončení trestu vyvolalo silné mezinárodní obavy o jeho bezpečí, zdraví a lidskou důstojnost.

Případ Mohammeda al-Qahtaniho poukazuje na širší problém represí vůči obráncům lidských práv v Saúdské Arábii. Mnozí z nich čelí svévolnému zadržování, nespravedlivým soudním procesům a dalším formám perzekuce za svou pokojnou aktivistickou činnost. Mezinárodní společenství nadále vyvíjí tlak na saúdskoarabské úřady, aby dodržovaly mezinárodní lidskoprávní závazky a ukončily pronásledování těch, kteří se zasazují o svobody a reformy.



Aktuální petice

  Česká republika

Řekněte českému Parlamentu: Ochrana práva na interrupci patří do ústavy

Každých 23 minut zemře ve světě žena nebo dívka kvůli zákazu nebo výraznému omezení interrupcí ve své zemi. Jedná se o matky, manželky a dcery, které kvůli nedostupnosti základní zdravotní péče zaplatily vlastním životem. V Česku se ochrana reprodukčního zdraví žen zastavila v 80. letech minulého století. Vývoj posledních let i dní však ukazuje, že ochranu tohoto práva je třeba posílit. Česká republika by měla právo na interrupce ukotvit v ústavě a zajistit tak nejvyšší možnou právní ochranu žen a jejich zdraví.

 

Aktuální počet podpisů: 3631 Náš cíl: 5500

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...