Ve jménu bezpečnosti: příběhy ze Saúdské Arábie
Článek
Moje tělo moje práva publikován 15.12.2011
Vláda Saúdské Arábie reagovala na vlnu protestů v severní Africe a na Blízkém východě zesílením represí vůči politické opozici a obhájcům lidských práv. Ve své výroční zprávě týkající se lidských práv v Saúdské Arábii „Útlak ve jménu bezpečnosti" to dokumentuje Amnesty International (AI). Zpráva je volně dostupná na stránkách AI.
Odvážlivci, kteří přesto demonstrují, jsou zatýkáni. Mezi jinými byl zatčen i Khaled al-Johani, který se jako jediný demonstroval na „Den hněvu" 11. března v Riádu. Khaled al-Johani poskytl rozhovor zahraničním mediím, ve kterém kritizoval omezování svobody především svobody slova v Saúdské Arábii. Poté byl zatčen, i po devíti měsících zůstává ve vězení a dodnes nebyl postaven před soud.
Státní orgány pokračují v zatýkání tisíců osob, z nichž mnozí jsou zadržováni, aniž by byli obžalováni či postaveni před soud. Mučení, bití, měsíce samovazby a jiné formy špatného zacházení se zatčenými jsou běžně používány. Zatčeným často není umožněn přístup k právnímu zástupci či kontakt s rodinnou.
V dubnu 2011 ministerstvo vnitra uvedlo, že bylo zatčeno kolem 5 000 osob kvůli spojení s „úchylnou skupinou", termín označující al-Káidu a jiné teroristické organizace. Nejčastějšími obětmi represí jsou členové šíitské menšiny. Většina obyvatel Saúdské Arábie jsou stoupenci wahhábismu, ortodoxní větve sunnitského islámu. Veřejné praktikování jiné víry než sunitské formy islámu není v zemi tolerováno, není proto divu, že velkou část opozice tvoří právě šíité především ve východních provinciích země.
V červnu 2011 Amnesty International získala a uveřejnila kopii návrhu zákona o boji proti terorismu. Tento zákon by v navrhované podobě umožnil státním orgánům pronásledovat nenásilnou opozici jako terorismus a umožnil zákonné zadržování osob ve vazbě bez obvinění a soudu. Návrh zákona zahrnuje mezi zločin terorismu takové činy jako „poškození dobrého jména země", či zpochybňování integrity krále", zločin postihnutelný minimálně deseti lety vězení.
Amnesty International uznává právo a povinnost vlády Saúdské Arábie na zajištění veřejné bezpečnosti, to se však musí odehrávat v rámci mezinárodního práva a s ohledem na ochranu lidských práv.
Aktuální petice
Nový zákon zakáže transgender a intersex lidem úřední změnu genderu. Zastavme to!
V květnu 2020 byla v Maďarsku přijata novela zákona, jejíž článek 33 znemožňuje transgender a intersex osobám úřední změnu pohlaví v souladu s vnímáním vlastní genderové identity, a tím i možnost získat odpovídající doklady (to bylo dosud v Maďarsku možné), což je v rozporu s jejich lidskými právy. Podle novely má být v matrice a v dokladech totožnosti uvedeno „biologické pohlaví založené na zrození a genomu“, což znemožňuje jakoukoliv pozdější úřední změnu tohoto údaje.
Aktuální počet podpisů: 3017 Náš cíl: 3500
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International