Maraton psaní dopisů 2011
Článek
Diskriminace publikován 6.12.2011
V šesti městech České republiky se v týdnu od 6. do 10. prosince rozběhne Maraton psaní dopisů na podporu obětí bezpráví. Akci každoročně pořádá Amnesty International (AI). Maraton probíhá současně v řadě zemí světa.
NEMÁTE MOŽNOST NAPSAT DOPIS VE VAŠEM MĚSTĚ? STÁHNĚTE SI JEJ NEBO PODEPIŠTE ONLINE NA https://www.amnesty.cz/maraton
Dopisy budou směřovat mimo jiné do Turecka, Íránu, Mexika či USA. Některé budou zaslány do Severní Koreje, kde jsou v nelidských podmínkách drženy tisíce politických vězňů v táborech Jodok. Adresátem dopisů bude také mladý student historie a aktivista z Ázerbájdžánu Džabbar Savalan, který byl odsouzen za své názory a činnost na sociálních sítích.
Kromě apelů na odpovědné úřady se budou psát i pozdravy, které přinesou naději přímo do věznic. Třeba Američance Christi Cheramie, která si ve své vlasti od 16 let odpykává doživotní trest bez možnosti předčasného propuštění.
Výsledky maratonu z minulých let potvrzují, že dopisy skutečně pomáhají. „Díky pravidelnému uveřejňování informací o porušování lidských práv a vytrvalému psaní dopisů zodpovědným úřadům dochází ve významném množství případů ke zlepšení,“ potvrzuje kampaňová koordinátorka AI ČR Lenka Pitronová.
Již v prosinci 2010 byl kupříkladu propuštěn Femi Peters, opoziční politik z Gambie. Při té příležitosti poděkoval AI nejen za intervenci v jeho případu, ale i za to, že se díky mobilizaci aktivistů podařilo upozornit na mnoho případů porušování lidských práv v Gambii. Jeho syn tehdy prohlásil: „Chtěl jsem k Vánocům laptop, ale dostal jsem zpátky svého tátu. Byl to ten nejlepší dárek všech dob.“
Podrobné informace o všech případech roku 2011, ži,votní příběhy nespravedlivě vězněných a pronásledovaných obránců lidských práv i požadavky Amnesty International naleznete na www.amnesty.cz/maraton
Aktuální petice
Žádáme spravedlnost pro děti původních obyvatel v Kanadě. Přidáte se?
V květnu 2021 byly v areálu bývalé internátní školy pro původní obyvatele v kanadském městě Kamloops nalezeny ostatky 215 dětí. Instituce byla součástí sítě internátních škol, která se zaměřovala na asimilaci dětí původních obyvatel Kanady. Děti ve školách čelily psychickému a fyzickému násilí a sexuálnímu obtěžování. Nesměly mluvit mateřským jazykem, nucená převýchova se soustřeďovala i na zvyky a tradice, které vlivem výuky částečně zanikly.
Aktuální počet podpisů: 1183 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International